Festivalın ikinci günündə Cıdır düzündə qurulmuş səhnədə bir-birindən maraqlı ifalar təqdim olunub
Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada keçirilən V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalının davam etdiyi bugünlərdə səhnəni bir-birindən istedadlı, peşəkar ifaçılar bölüşür. Bu konsert proqramlarını dinlədikcə bir daha Azərbaycan musiqi sənətinin böyüklüyünə, rəngarəngliyinə heyrətlənməyə bilmirsən. Festivalın növbəti günü təqdim olunan daha bir konsert proqramı da öz möhtəşəmliyi ilə iştirakçıların yaddaşında həkk olundu.
Festivalın ikinci günündə Cıdır düzündə qurulmuş səhnədə Azərbaycanın “Cəngi” Estrada Folklor Ansamblı, həmçinin xanəndə Qoçaq Əsgərovla, tarzən Arslan Növrəslinin etnocaz qrupu yer alıb. Əvvəlcə “Cəngi” Estrada Folklor Ansamblı geniş və maraqlı konsert proqramı ilə çıxış edib.
Ansambl tamaşaçılar üçün Cavanşir Quliyevin “Bura vətəndir”, Vasif Hüseynin “Hüzur”, Xalq mahnısı “Leyla”, Vaqif Mustafazadənin “Qafqaz”, Eduardo Di Capuonun “O sole mio”, Polad Bülbüloğlunun “Aman, aman ayrılıq”, Oktay Kazımovun “Dağlar” və Vaqif Gərayzadənin “Ya sənindir, ya mənim” mahnılarını yüksək peşəkarlıqla ifa edib.
Konsert proqramı xanəndə Qoçaq Əsgərovla, tarzən Arslan Növrəslinin etnocaz qrupunun çıxışları ilə davam edib.
Qrupun ifa etdiyi “Bayatı kürd” kompozisiyası, “Blues-Muğam”, “Şur” kompozisiyası və “Yallı” Azərbaycan musiqisinin dərin təsir gücünə malik olduğunu bir daha təsdiq edib.
Qeyd edək ki, 2006-cı ildə Birinci Muğam Milli Televiziya Müsabiqəsinin qaliblərindən olan Qoçaq Əsgərov 2013-cü ildə BBC-nin təşkil etdiyi “Promenade” gecə konsertində Azərbaycan muğamını ilk dəfə olaraq “Royal Albert Hall”da səsləndirib.
Çoxsaylı festivallar, müsabiqələr laureatı və qalibi olan Arslan Növrəsli tar alətində ilk dəfə olaraq harmonik caz standartlarını tətbiq etmiş ifaçıdır. Tarda muğam, klassik musiqi, caz ifa edərək ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda dövlət tədbirlərində çıxışlar edir, çoxsaylı solo konsertlər verərək yüksək səviyyəli musiqi kollektivləri ilə birgə səhnə bölüşdürür.
Xatırladaq ki, mayın 14-dək davam edəcək V "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalında 10 xarici ölkədən müxtəlif folklor üslublarında çıxış edən musiqiçilər, rəqs kollektivləri, həmçinin Azərbaycanın müxtəlif regionlarından olan folklor qrupları doğma Şuşanı öz musiqi töhfələri ilə salamlayacaqlar.

Во второй день фестиваля на сцене, установленной на Джыдыр дюзю, были представлены интересные выступления
На сцену V Международного фольклорного фестиваля «Харыбюльбюль , проходящего в столице азербайджанской культуры – Шуше, один за другим выходят талантливые профессиональные исполнители.
Концертные программы, представленные на фестивале, отражают величие и разнообразие музыкального искусства Азербайджана. Очередной концерт во второй день фестиваля надолго запомнится зрителям.
Во второй день фестиваля на сцене, установленной на Джыдыр дюзю, с интересной концертной программой выступили Азербайджанский эстрадно-фольклорный ансамбль “Cəngi”, а также этноджазовая группа тариста Арслана Новрасли вместе с ханенде Гочагом Аскеровым.
Ансамблем “Cəngi” с высоким профессионализмом были исполнены песни “Bura vətəndir” Джаваншира Гулиева, “Hüzur” Васифа Гусейна, народная песня “Leyla”, “Qafqaz” Вагифа Мустафазаде, “O sole mio” Эдуардо Ди Капо, “Aman, aman ayrılıq” Полада Бюльбюльоглу, “Dağlar” Огтая Кязимова и “Ya sənindir, ya mənim” Вагифа Герайзаде.
Концертная программа продолжилась выступлениями этноджазовой группы тариста Арслана Новрасли с ханенде Гочагом Аскеровым.
Исполненные группой композиции “Bayatı kürd”, “Blues-Muğam”, “Şur” и “Yallı” вновь показали, каким глубоким воздействием обладает азербайджанская музыка.
Отметим, что Гочаг Аскеров, являющийся одним из победителей первого национального телевизионного конкурса мугама в 2006 году, впервые исполнил азербайджанский мугам на ночном концерте “Promenade”, организованном ВВС в 2013 году в “Royal Albert Hall”.
Победитель и лауреат многочисленных фестивалей и конкурсов Арслан Новрасли является исполнителем на таре гармонических джазовых стандартов.
Исполняя на таре мугам, классическую музыку, он выступает с концертами в нашей стране и за ее пределами, выходит на сцену вместе с высокопрофессиональными музыкальными коллективами.
Напомним, что на V Международном фольклорном фестивале “Харыбюльбюль”, который продлится до 14 мая, выступают музыканты, танцевальные коллективы различных фольклорных стилей из 10 зарубежных стран, а также фольклорные группы из различных регионов Азербайджана.