1-3 may tarixlərində ölkəmizdə “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq: əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş mədəniyyətlərarası dialoqa dair “Bakı Prosesi”nin tərkib hissəsi olan Forumun əsası 2011-ci ildə qoyulub.
Forumun əsas məqsədi mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq və dialoqun təşviqi üçün mühüm beynəlxalq platforma kimi “Bakı Prosesi”nin rolunu möhkəmləndirməkdir.
Forum Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı (UNAOC), Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO), İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) və BMT-nin Ümumdünya Turizm Təşkilatının birgə tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək.
Üç gün davam edəcək Forum çərçivəsində 12 panel müzakirə və 4 plenar sessiyanın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Müzakirə olunacaq mövzular təhsil, gənclər, iqlim dəyişikliyi, süni intellekt, mədəni irsin mühafizəsi, qanunsuz miqrasiya və digər sahələri əhatə edir.
Dünyanın 100-dən çox ölkəsinin aparıcı beynəlxalq təşkilatları, hökumət üzvləri, parlament sədrləri, müavinləri, beynəlxalq media nümayəndələri, beyin mərkəzləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının qatıldığı forum iştirakçıları dünya üçün aktual olan çağırışlar və məsələləri müzakirə edəcəklər.
Forum çərçivəsində həmçinin bir sıra ölkələrdən 100-dən artıq dini liderin iştirakı ilə “Dinlərarası dialoq vasitəsilə etimadın möhkəmləndirilməsi” adlı plenar iclasın keçirilməsi də planlaşdırılır.
Forum iştirakçılarının işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfəri, Ağdam və Şuşada iki xüsusi panel sessiyanın keçirilməsi də nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Bakıda ilk dəfə 2011-ci ildə keçirilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu daha sonra 2013, 2015, 2017 və 2019-cu illərdə təşkil olunub. Ötən müddət ərzində Forumun coğrafiyası çox genişlənib, tədbirə qoşulan ölkə və qurumların sayı xeyli artıb. Forumlara ümumilikdə 10 mindən çox iştirakçı – hökumət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilat və institutlardan rəhbər və nümayəndələr qatılıb. Eyni zamanda forumlar çərçivəsində 200-dən artıq müxtəlif formatlı və miqyaslı tədbirlər, plenar və panel müzakirələr, təqdimatlar təşkil olunub.
Bəşəriyyəti narahat edən çağırışların diqqət mərkəzinə çəkildiyi ötən beş Forum çərçivəsində aparılan müzakirələr, tərtib edilən sənədlər beynəlxalq təşkilatlar üçün əsas istinad rolunu oynayıb.
Onu da əlavə edək ki, ötən dövr ərzində “Bakı Prosesi” mədəniyyətlərarası dialoqa dair vacib qlobal platforma kimi qəbul olunub.

The 6th World Forum of Intercultural Dialogue will be held in Azerbaijan on May 1-3, under the theme 'Dialogue for Peace and Global Security: Cooperation and Interconnectivity.'
The forum is a part of the Baku Process, initiated by Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, in 2008.
The main goal of this year’s forum is to strengthen the role of the Baku Process as an important international platform for promoting intercultural cooperation and dialogue.
The forum will be held in partnership with the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC), the Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), the World Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), and the UN World Tourism Organization.
During the three-day forum, attendees will engage in 12 panel discussions and 4 plenary sessions. Topics to discuss will include education, youth, climate change, artificial intelligence, protection of cultural heritage, illegal migration, and other areas. Leading international organizations, members of governments, chairmen of parliaments, deputies, representatives of international media, think tanks, and non-governmental organizations from more than 100 countries will discuss challenges and problems relevant to the world.
As part of the forum, there will be a plenary session 'Confidence building through Interfaith Dialogue' will welcome more than 100 religious leaders from several countries.
On the third day, it is planned to visit the territories liberated from occupation and hold two special panel sessions in Agdam and Shusha.
The First World Forum for Intercultural Dialogue was held in Baku in 2011, and was later organized in 2013, 2015, 2017, and 2019. Over the past period, the forum has expanded significantly, and the number of countries and organizations participating in the event has increased.
More than 10,000 participants took part in the forums so far - government officials, leaders, and representatives of international organizations and institutions, on more than 200 events of various formats and scales.
Discussions and the documents prepared during the last Forums were the main reference book for international organizations. The 'Baku Process' has been recognized as a key platform for promoting intercultural dialogue by the United Nations General Assembly.