1-3 may tarixlərində ölkəmizdə “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq: əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş mədəniyyətlərarası dialoqa dair “Bakı Prosesi”nin tərkib hissəsi olan Forumun əsası 2011-ci ildə qoyulub.
Forumun əsas məqsədi mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq və dialoqun təşviqi üçün mühüm beynəlxalq platforma kimi “Bakı Prosesi”nin rolunu möhkəmləndirməkdir.
Forum Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı (UNAOC), Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO), İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) və BMT-nin Ümumdünya Turizm Təşkilatının birgə tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək.
Üç gün davam edəcək Forum çərçivəsində 12 panel müzakirə və 4 plenar sessiyanın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Müzakirə olunacaq mövzular təhsil, gənclər, iqlim dəyişikliyi, süni intellekt, mədəni irsin mühafizəsi, qanunsuz miqrasiya və digər sahələri əhatə edir.
Dünyanın 100-dən çox ölkəsinin aparıcı beynəlxalq təşkilatları, hökumət üzvləri, parlament sədrləri, müavinləri, beynəlxalq media nümayəndələri, beyin mərkəzləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının qatıldığı forum iştirakçıları dünya üçün aktual olan çağırışlar və məsələləri müzakirə edəcəklər.
Forum çərçivəsində həmçinin bir sıra ölkələrdən 100-dən artıq dini liderin iştirakı ilə “Dinlərarası dialoq vasitəsilə etimadın möhkəmləndirilməsi” adlı plenar iclasın keçirilməsi də planlaşdırılır.
Forum iştirakçılarının işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfəri, Ağdam və Şuşada iki xüsusi panel sessiyanın keçirilməsi də nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Bakıda ilk dəfə 2011-ci ildə keçirilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu daha sonra 2013, 2015, 2017 və 2019-cu illərdə təşkil olunub. Ötən müddət ərzində Forumun coğrafiyası çox genişlənib, tədbirə qoşulan ölkə və qurumların sayı xeyli artıb. Forumlara ümumilikdə 10 mindən çox iştirakçı – hökumət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilat və institutlardan rəhbər və nümayəndələr qatılıb. Eyni zamanda forumlar çərçivəsində 200-dən artıq müxtəlif formatlı və miqyaslı tədbirlər, plenar və panel müzakirələr, təqdimatlar təşkil olunub.
Bəşəriyyəti narahat edən çağırışların diqqət mərkəzinə çəkildiyi ötən beş Forum çərçivəsində aparılan müzakirələr, tərtib edilən sənədlər beynəlxalq təşkilatlar üçün əsas istinad rolunu oynayıb.
Onu da əlavə edək ki, ötən dövr ərzində “Bakı Prosesi” mədəniyyətlərarası dialoqa dair vacib qlobal platforma kimi qəbul olunub.

1-3 мая в Азербайджане пройдёт VI Всемирный Форум Межкультурного Диалога на тему «Диалог Ради Мира и Глобальной Безопасности: Сотрудничество и Взаимосвязь»
Форум является частью «Бакинского Процесса», инициированного Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в 2008 году.
Основная цель форума этого года – усиление роли «Бакинского Процесса» как важной международной платформы для продвижения межкультурного сотрудничества и диалога.
Форум пройдёт в партнёрстве с Министерством культуры Азербайджанской Республики, Альянсом Цивилизаций ООН (UNAOC), Организацией Образования, Науки и Культуры ООН (ЮНЕСКО), Всемирной Исламской Организацией по Образованию, Науке и Культуре (ИСЕСКО) и Всемирной Туристической Организации ООН.
В ходе трёхдневного форума участники примут участие в 12 панельных дискуссиях и 4 пленарных заседаниях. Темы дискуссий будут включать вопросы образования, молодёжи, изменения климата, искусственного интеллекта, защиты культурного наследия, нелегальной миграции и другие сферы.
Ведущие международные организации, члены правительств, председатели парламентов, депутаты, представители международных СМИ, аналитических центров и неправительственных организаций из более чем 100 стран мира обсудят вызовы и проблемы, актуальные для мира.
В рамках форума пройдёт пленарное заседание «Построение доверия через Межконфессиональный Диалог», в котором примут участие более 100 религиозных лидеров из ряда стран.
На третий день планируется посещение освобождённых от оккупации территорий и проведение двух специальных панельных сессий в Агдаме и Шуше.
Первый Всемирный Форум Межкультурного Диалога прошёл в Баку в 2011 году, а затем был организован в 2013, 2015, 2017 и 2019 годах. За прошедший период форум значительно расширился, увеличилось количество стран и организаций, участвующих в мероприятии.
На сегодняшний день на более чем 200 мероприятиях различного формата и масштаба предыдущих форумов приняли участие более 10 000 участников – правительственные должностные лица, лидеры стран и представители международных организаций и институтов.
Дискуссии и документы, подготовленные в ходе последних форумов, стали основным справочником для международных организаций.  «Бакинский Процесс» был признан Генеральной Ассамблеей ООН ключевой платформой для продвижения межкультурного диалога.