Bakıda Beynəlxalq Caz Günü keçiriləcək
2012-ci ildən etibarən UNESCO-nun sülhməramlı səfiri, Hörbi Hənkok Caz İnstitutunun rektoru, dünya şöhrətli caz pianoçusu Hörbi Hənkokun təşəbbüsü altında UNESCO-nun təşkilatçılığı altında 30 aprel tarixində “Beynəlxalq Caz Günü” qeyd olunur. Keçirildiyi ilk ildən etibarən Azərbaycan bu ümumdünya əhəmiyyətli caz hadisəsinə qoşulmuş və 2012-ci, 2015-ci illərdə bu beynəlxalq caz forumunda iştirak etmişdir. Ənənənin təşəbbüskarı olan H.Hənkok Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, tanınmış pianoçu İsfar Sarabskini forumun ilk keçirilişinə rəsmi dəvət edərək, onu “H.Hənkokun dostları” Cəmiyyətinə daxil etmişdir. 2015-ci ildə Parisdə baş tutmuş Beynəlxalq Caz Günündə ölkəmizi İsfar Sarabski, gənc pianoçu Etibar Əsədli, respublikanın əməkdar artisti Ruslan Hüseynov, Elvin Bəşirov və xalq artisti Mircavad Cəfərovun rəhbərlik etdiyi “Cəngi” folk-estrada qrupu təmsil etmişdir.
2017-ci ildən etibarən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin və bir sıra şirkətlər qrupunun təşkilatçılığı altında Bakı şəhərində Beynəlxalq Caz Günü qeyd olunur.
Bu il  də beynəlxalq caz hadisəsinə qatılmaq məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı altında 29 aprel-02 may 2022-ci il tarixlərində paytaxtımızın Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrı, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi kimi konsert zallarında Beynəlxalq Caz Günü çərçivəsində Azərbaycan cazmenlərinin iştirakı ilə tədbirlər silsiləsi keçiriləcək.

В Баку состоится Международный День Джаза
Международный день джаза отмечается 30 апреля под эгидой посла доброй воли ЮНЕСКО, ректора Института Джаза, всемирно известного джазового пианиста Хёрби Хэнкока. Азербайджан с первого года своего существования присоединился к этим событиям мирового уровня и в 2012 году, в 2015 году, принял участие в этом международном джазовом форуме. Инициатор традиции Х. Хэнкок  впервые официально пригласил одного из признанных молодых пианистов, заслуженного артиста  Азербайджанской Республики Исфара Сарабского, а также включил его в Общество «Друзья Х. Хэнкока». На Международном Дне Джаза в Париже в 2015 году нашу страну представили Исфара Сарабский, молодой пианист Этибар Асадли, заслуженный артист республики Руслан Гусейнов, Эльвин Баширов, а также фолк-эстрадная группа «Джанги»  под руководством народного артиста Мирджавада Джафарова.
С 2017 года под эгидой Министерства Культуры Азербайджанской Республики и ряда компаний проводится Международный джазовый фестиваль в Баку.
С 29 апреля по 4 мая 2022 года Международный День Джаза будет проведен в таких концертных залах, как Государственный Театр Песни имени Рашида Бейбутова, Международный Центр Мугама, а также в Glass Hall и Coffee & Jazz. В рамках фестиваля, помимо концертов и джем-сейшн, состоятся семинар-дискуссия «Рафик Бабаев: тема и вариации», а также международная конференция посвященная проблемам джазового искусства в Азербайджане и за рубежом.