Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi UNESCO-nun Ermənistana və Azərbaycana yaxın müddətdə missiya göndərməsi ilə bağlı əldə edilmiş razılığı alqışlayır. Məlum olduğu kimi, Ermənistan ərazisində əsrlər boyu yaşamış Azərbaycanlılara məxsus zəngin tarixi-mədəni-dini irs nümunələri mövcud olmuşdur. Hələ 1869-cu ildə Qafqaz Rusiya qubernatorluğunun dərc etdiyi “1870-ci il üçün Qafqaz təqvimi” adlı sənəddə verilən statistik məlumatlara görə, təkcə İrəvan quberniyasında 269 məscid olmuşdur. Məscidlərdən savayı, bu siyahıya həmçinin, İrəvanda xanın sarayı, İrəvan qalasının divarları, ümumilikdə hazırkı Ermənistan ərazisində mövcud olmuş çoxsaylı hamam, karvansaray, türbə, qəbiristanlıq və s. əlavə etmək olar.
Ümid edirik ki, UNESCO-nun qarşıdan gələn missiyası Ermənistan ərazisində Azərbaycan xalqına mənsub olan irsin ətraflı şəkildə tədqiq edilməsi, müvafiq qaydada monitorinqi və sənədləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.

Заявление Министерства Культуры Азербайджанской Республики
Министерство культуры Азербайджанской Республики приветствует достигнутую ЮНЕСКО договоренность об отправке в ближайшее время миссии в Армению и Азербайджан.
Как известно, Азербайджанцы, веками жившие в Армении, имели богатое историческое, культурное и религиозное наследие.
Еще в 1869 году, согласно статистике, опубликованной в документе “Кавказский календарь на 1870 год”, изданном Кавказской русской губернаторской канцелярией, только в Иреванской губернии насчитывалось 269 мечетей.
Помимо мечетей, в список входят также ханский дворец в Ереване, стены Иреванской крепости, а также многочисленные бани, караван-сараи, усыпальницы, кладбища и т. д., существовавшие на территории современной Армении.
Надеемся, что предстоящая миссия ЮНЕСКО будет иметь важное значение в плане детального изучения, мониторинга и документирования наследия азербайджанского народа на территории Армении.