Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi UNESCO-nun Ermənistana və Azərbaycana yaxın müddətdə missiya göndərməsi ilə bağlı əldə edilmiş razılığı alqışlayır. Məlum olduğu kimi, Ermənistan ərazisində əsrlər boyu yaşamış Azərbaycanlılara məxsus zəngin tarixi-mədəni-dini irs nümunələri mövcud olmuşdur. Hələ 1869-cu ildə Qafqaz Rusiya qubernatorluğunun dərc etdiyi “1870-ci il üçün Qafqaz təqvimi” adlı sənəddə verilən statistik məlumatlara görə, təkcə İrəvan quberniyasında 269 məscid olmuşdur. Məscidlərdən savayı, bu siyahıya həmçinin, İrəvanda xanın sarayı, İrəvan qalasının divarları, ümumilikdə hazırkı Ermənistan ərazisində mövcud olmuş çoxsaylı hamam, karvansaray, türbə, qəbiristanlıq və s. əlavə etmək olar.
Ümid edirik ki, UNESCO-nun qarşıdan gələn missiyası Ermənistan ərazisində Azərbaycan xalqına mənsub olan irsin ətraflı şəkildə tədqiq edilməsi, müvafiq qaydada monitorinqi və sənədləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.

Statement by the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan
The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan welcomes the agreement on upcoming mission of UNESCO to Armenia and Azerbaijan. It is known that, in the territory of Armenia there were rich historical, cultural and religious heritage samples of Azerbaijani people who lived in those territories for centuries.
“Caucasian calendar for the year 1870” published by the Russian Viceroyalty of the Caucasus back in 1869, contained statistical data according to which there were 269 mosques in Irevan governorate alone. Apart from the mosques, the palace of Khan of Irevan, the walls of Irevan castle, numerous baths, caravanserai, tombs and cemeteries were present in the territory of modern-day Armenia.
We hope that the upcoming mission of UNESCO will be important in terms of detailed study, relevant monitoring and documentation of the heritage of the Azerbaijani people located in the territory of Armenia.