Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin məlumatı
Son bir neçə gün ərzində bəzi qərəzli xarici kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən yayılmış məlumatlarla bağlı qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan tarixi-mədəni irsinə onun dini-etnik mənşəyindən asılı olmayaraq hər zaman hörmətlə yanaşmışdır. Bu yanaşma, eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yerləşən tarixi-mədəni irsə münasibətdə də sərgilənir. Azərbaycan rəsmiləri tərəfindən dəfələrlə bəyan edilmişdir ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki tarixi-dini abidələr Azərbaycan irsinə aiddir və onların qorunması Azərbaycan dövlətinin öhdəliyidir. Buna əyani sübut olaraq, Şuşada başlamış genişmiqyaslı bərpa-quruculuq prosesində məscidlərlə yanaşı, 2 xristian kilsəsini də göstərmək olar. Azərbaycan Ermənistandan fərqli olaraq, tarixi-mədəni irsinə dini və etnik zəmində ayrı-seçkilik etmir və Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında 1954-cü il Haaqa Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq konvensiyalar üzrə öhdəliklərinə sadiqdir.
Onu da əlavə etmək lazımdır ki, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hal-hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müvafiq monitorinq aparılır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə qədim Alban irsinə gəldikdə, qeyd etmək lazımdır ki,  bu irsin tədqiqi ilə bağlı işçi qrup təsis edilmişdir. İşçi qrupa həm yerli, həm də xarici ekspertlər cəlb olunub və yerində təhlükəsizlik vəziyyəti imkan verəcəyi təqdirdə, işçi qrupun üzvləri bu xristian irsinin monitorinqini həyata keçirib onu tədqiq edəcəklər. Saxtakarlıq aşkar ediləcəyi təqdirdə, beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə bu pozuntular sənədləşdirilərək beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim ediləcəkdir. Xatırlatmaq istərdik ki, tarixi-mədəni irs üzərində dəyişikliklər edilməsi və onun mənşəyinin dəyişdirilməsi 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının müddəalarına ziddir.

Statement by the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan
Referring to the reports circulated by some biased foreign mass media outlets over the past few days, we would like to underline that, Azerbaijan has always been respectful of its historical and cultural heritage, regardless of religious and ethnic origin. Similar approach is followed also in relation to historical and cultural heritage located in liberated Azerbaijani territories. Azerbaijani officials have repeatedly stated that historical and religious monuments located in our liberated territories constitute part of the Azerbaijani heritage and as such, their protection falls under the responsibility of the Azerbaijani state. Restoration of mosques along with 2 Christian churches, within the large-scale restoration and reconstruction process in Shusha, can be considered as a vivid example of this. Unlike Armenia, Azerbaijan does not discriminate its historical and cultural heritage based on religious and ethnic ground and is committed to its obligations under international conventions, including the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict. It should be added that, the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan is currently conducting relevant monitoring procedures in the liberated territories.
When it comes to the ancient Albanian heritage in the liberated Azerbaijani territories, it should be noted that a working group has been set up to study this heritage. The working group, comprised of both local and international experts, will monitor and study this Christian heritage, subject to the security conditions on the ground. Should any falsifications be identified, they will be documented with the participation of international experts and presented to the international community. We would also like to recall that any alterations on the historical and cultural heritage, as well as altering their origin runs in contradiction with the provisions of the 1954 Hague Convention.