Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin məlumatı
Son bir neçə gün ərzində bəzi qərəzli xarici kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən yayılmış məlumatlarla bağlı qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan tarixi-mədəni irsinə onun dini-etnik mənşəyindən asılı olmayaraq hər zaman hörmətlə yanaşmışdır. Bu yanaşma, eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yerləşən tarixi-mədəni irsə münasibətdə də sərgilənir. Azərbaycan rəsmiləri tərəfindən dəfələrlə bəyan edilmişdir ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki tarixi-dini abidələr Azərbaycan irsinə aiddir və onların qorunması Azərbaycan dövlətinin öhdəliyidir. Buna əyani sübut olaraq, Şuşada başlamış genişmiqyaslı bərpa-quruculuq prosesində məscidlərlə yanaşı, 2 xristian kilsəsini də göstərmək olar. Azərbaycan Ermənistandan fərqli olaraq, tarixi-mədəni irsinə dini və etnik zəmində ayrı-seçkilik etmir və Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında 1954-cü il Haaqa Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq konvensiyalar üzrə öhdəliklərinə sadiqdir.
Onu da əlavə etmək lazımdır ki, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hal-hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müvafiq monitorinq aparılır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə qədim Alban irsinə gəldikdə, qeyd etmək lazımdır ki,  bu irsin tədqiqi ilə bağlı işçi qrup təsis edilmişdir. İşçi qrupa həm yerli, həm də xarici ekspertlər cəlb olunub və yerində təhlükəsizlik vəziyyəti imkan verəcəyi təqdirdə, işçi qrupun üzvləri bu xristian irsinin monitorinqini həyata keçirib onu tədqiq edəcəklər. Saxtakarlıq aşkar ediləcəyi təqdirdə, beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə bu pozuntular sənədləşdirilərək beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim ediləcəkdir. Xatırlatmaq istərdik ki, tarixi-mədəni irs üzərində dəyişikliklər edilməsi və onun mənşəyinin dəyişdirilməsi 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının müddəalarına ziddir.

Заявление Министерства Культуры Азербайджанской Республики
Официальные лица Азербайджана неоднократно заявляли о том, что наши историко-религиозные памятники, находящиеся на освобожденных от оккупации территориях, относятся к наследию Азербайджана и должны охраняться Азербайджанским государством. Как наглядное свидетельство этого можно указать восстановление в Шуше наряду с мечетями и 2 христианских церквей. В отличие от Армении, Азербайджан не делает различий на религиозной и этнической почве в своем историко-культурном наследии и сохраняет приверженность своим обязательствам по Международным конвенциям о защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов, в том числе и по Гаагской конвенции 1954 года.
Министерство культуры Азербайджанской Республики в настоящее время проводит мониторинг на освобожденных территориях.
Что касается древнего албанского наследия на освобожденных от оккупации территориях, то нужно отметить, что создана рабочая группа по исследованию этого наследия, в ее состав включены как местные, так и зарубежные эксперты и когда позволит безопасность, члены рабочей группы проведут мониторинг этого христианского наследия и исследуют его. В случае выявления фальсификаций эти нарушения будут задокументированы при участии международных экспертов и представлены международной общественности. Хотелось бы напомнить, что фальсификация и изменение принадлежности историко-культурного наследия противоречит пунктам Гаагской конвенции 1954 года.