“Qarabağ – mədəniyyətimizin beşiyi”: Ağdam Cümə məscidi
Ağdam Cümə məscidi (inv. 202) 1868-1870-ci illərdə tikilmişdir. Memarı Kərbəlayi Səfixan Qarabaği olan məscidin iki minarəsi var. Məscid binası daşdan, binanın fasad hissəsinin künclərindən ucalan minarələr isə kərpicdən hörülmüşdür.
1993-cü ildə Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildikdən sonra digər tarixi abidələrimiz kimi Ağdam Cümə məscidi də yandırılıb, ciddi dağıntılara məruz qoyulub.
Məscidin bugünkü vəziyyəti UNESKO-nun 1954-cü ildə qəbul edilmiş “Silahlı münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin müdafiəsi haqqında” Haaqa Konvensiyasının Ermənistan Respublikası tərəfindən pozulduğunu bir daha nümayiş etdirir.

Aghdam Juma Mosque (inv. 202) was built between 1868-1870. The are two minarets in this mosque built by Karbalai Safikhan Garabaghi. While the building itself is made of stone, the minarets rising from the corners of the facade are made of brick.
After the occupation of Aghdam by the armed forces of the Republic of Armenia in 1993, the Aghdam Juma Mosque, like other historical monuments, was burned and severely damaged.
The current state of the mosque once again demonstrates the violation of the "1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict" by the Republic of Armenia.