Moskvada dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin heykəlinin açılışı olub
Oktyabrın 30-da Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Moskvadakı M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının Atriumunda dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin heykəli açılıb.
Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində ucaldılan abidənin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Rusiyanın Mədəniyyət nazirinin müavini Pavel Stepanov, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının baş direktoru Mixail Şepel çıxış ediblər.
B.Şyukin adına Teatr İnstitutunun azərbaycanlı tələbələri İmadəddin Nəsiminin şeirlərini səsləndiriblər.
Abidənin müəllifi Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, heykəltəraş Aydın Zeynalovdur.
Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının Atriumu 1994-cü ildə yaradılıb. Hazırda burada dünyanın tanınmış şair, ədib və mütəfəkkirlərinin 30-dan çox heykəli var. 2012-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Atriumda Azərbaycan ədibi və filosofu Mirzə Fətəli Axundovun da abidəsi ucaldılıb.
Həmin gün Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Botanika bağında Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) üzvləri ilə görüşüb. Görüş çərçivəsində “Nar” adlı rəsm sərgisi təşkil olunub, Botanika bağına iki nar tingi hədiyyə edilib.

В Москве состоялось открытие памятника великому азербайджанскому поэту Имадеддину Насими
30 октября в рамках празднования 650-летия со дня рождения великого азербайджанского поэта-мыслителя Имадеддина Насими в атриуме Всероссийской государственной библиотеки иностранной литературы имени М.И.Рудомино в Москве при организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева состоялось открытие памятника поэту.
На торжественной церемонии открытия памятника выступили вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, заместитель министра культуры России Павел Степанов, посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу, генеральный директор Библиотеки иностранной литературы имени М.И.Рудомино Михаил Шепель.
В исполнении азербайджанских студентов Театрального института им.Б.Щукина прозвучали стихотворения Имадеддина Насими.
Отметим, что автор скульптуры академик Российской Академии художеств Айдын Зейналов.
Атриум Всероссийской Государственной библиотеки иностранной литературы им. М.И. Рудомино создан в 1994 году, когда во внутреннем дворике библиотеки появился первый монумент — памятник Генриху Гейне. В настоящее время в «музее под открытым небом» более 30 скульптурных монументов. В 2012 году здесь при поддержке Фонда Гейдара Алиева открылся памятник азербайджанскому писателю и философу Мирза Фатали Ахундзаде.
В тот же день вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась с членами Азербайджанского молодежного объединения (АМОР) в Ботаническом саду Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова. В рамках встречи была организована выставка на тему «Гранат», ботаническому саду были переданы саженцы гранатовых деревьев.