Moskvada dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin heykəlinin açılışı olub
Oktyabrın 30-da Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Moskvadakı M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının Atriumunda dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin heykəli açılıb.
Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində ucaldılan abidənin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Rusiyanın Mədəniyyət nazirinin müavini Pavel Stepanov, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının baş direktoru Mixail Şepel çıxış ediblər.
B.Şyukin adına Teatr İnstitutunun azərbaycanlı tələbələri İmadəddin Nəsiminin şeirlərini səsləndiriblər.
Abidənin müəllifi Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, heykəltəraş Aydın Zeynalovdur.
Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının Atriumu 1994-cü ildə yaradılıb. Hazırda burada dünyanın tanınmış şair, ədib və mütəfəkkirlərinin 30-dan çox heykəli var. 2012-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Atriumda Azərbaycan ədibi və filosofu Mirzə Fətəli Axundovun da abidəsi ucaldılıb.
Həmin gün Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Botanika bağında Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) üzvləri ilə görüşüb. Görüş çərçivəsində “Nar” adlı rəsm sərgisi təşkil olunub, Botanika bağına iki nar tingi hədiyyə edilib.

Monument to great Azerbaijani poet and thinker Imadeddin Nasimi unveiled in Moscow
A monument to great Azerbaijani poet and thinker Imadeddin Nasimi has been unveiled in the atrium of the All-Russian State Foreign Literature Library named after M.I.Rudomino in Moscow, Russia. The monument was opened with organizational support of the Heydar Aliyev Foundation.
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, Deputy Minister of Culture of Russia Pavel Stepanov, Azerbaijani Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu and Director General of the All-Russian State Foreign Literature Library Mikhail Shepel attended the opening ceremony. The event was organized as part of the series of events dedicated to the 650th anniversary of Nasimi.
Author of the monument is academician of the Russian Academy of Arts, sculptor Aydin Zeynalov.
The Heydar Aliyev Foundation also erected a monument to Azerbaijan’s eminent writer and philosopher Mirza Fatali Akhundov in the atrium of the All-Russian State Foreign Literature Library in 2012.
x x x
The same day, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva met with members of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) in the Botanical Garden of Moscow State University named after M.V. Lomonosov. The event featured "Pomegranate” painting exhibition. Two pomegranate saplings were presented to the Botanical Garden.