UNESKO-nun Baş direktoru və Dünya İrs Mərkəzinin direktoru Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür məktubu göndərib
UNESKO-nun Baş direktoru xanım Odre Azuley Azərbaycan Respublikası Hökumətinə Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının keçirilməsi ilə bağlı təşəkkür məktubu göndərib.
Məktubda ölkəmizin UNESKO-nun bu nüfuzlu tədbirinə yüksək səviyyədə ev sahiblik etdiyi bildirilir və Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasına hazırlıq prosesi, sessiyanın təşkili, iclasların effektiv idarə edilməsinə görə minnətdarlıq ifadə olunur.
Baş direktor Bakıya səfəri zamanı Qobustan qoruğunu ziyarət etməkdən zövq aldığını da xüsusi qeyd edir: “Mən şəxsən Qobustanın timsalında Azərbaycanın zəngin mədəni irsini kəşf etməkdən, Azərbaycan Hökumətinin və Mədəniyyət Nazirliyinin bu məkanın qorunub saxlanılmasında, təbliğində nümayiş etdirdiyi səylərə şahidlik etməkdən xüsusilə məmnun oldum”.
Məktubda həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri 19 noyabr 2019-cu il tarixində UNESKO tərəfindən təşkil olunacaq Baş Konfransın 40-cı sessiyası öncəsi Mədəniyyət Nazirləri Forumunda iştiraka dəvət olunur.
Baş direktorun məktubu bu fikirlərlə bitir: “Mən Bakını UNESKO və Azərbaycan arasında dinamik inkişaf edən münasibətlər fonunda tərk etdim və bu, məni çox məmnun etdi. Bir daha əmin oldum ki, Sizin dəstəyinizə daim etimad edə bilərəm”.
*        *        *
UNESKO-nun Dünya İrs Mərkəzinin direktoru xanım Mextild Rossler də Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası ilə bağlı Azərbaycan Hökumətinə təşəkkür məktubu göndərib. Məktubda ölkəmizin bu mötəbər tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsi təqdir olunur. Qeyd edilir ki, Bakı sessiyasında gündəlikdə duran bir çox məsələlər zamanında və müvəffəqiyyətlə həllini tapıb. Xanım Rossler Dünya İrs Mərkəzindəki həmkarları adından iclasların yüksək səviyyəli təşkilinə görə Azərbaycan Hökumətinə, o cümlədən gündəlik planlaşdırmalara birbaşa cəlb olunan, UNESKO katibliyinə hər cür lazımi köməklik göstərən komandaya xüsusi minnətdarlığını ifadə edib: “Biz iclasların keçirildiyi möhtəşəm məkanı, göstərilən peşəkarlığı, heyətin alicənablığını, yüksək səviyyədə təşkil olunan xidməti, iclasların koordinasiyasını həyata keçirən şəxslərin isti münasibətini xüsusi qiymətləndiririk”.
Dünya İrs Mərkəzinin direktoru məktubunda həmçinin Azərbaycanın Mədəniyyət naziri 27-28 noyabr tarixində UNESKO-nun Parisdəki mənzil-qərargahında keçiriləcək dünya irsi üzrə Konvensiyanın iştirakçısı olan dövlətlərin 22-ci ümumi iclasına dəvət edilib. Bildirilir ki, iclasda Ümumdünya İrs Komitəsi 43-cü sessiyasının sədrinin Komitənin fəaliyyəti ilə bağlı hesabatının dinlənilməsi nəzərdə tutulur.
Mextild Rossler məktubun sonunda bir daha davamlı əməkdaşlığa, dünya irsi üzrə Konvensiyanın həyata keçirilməsində göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Hökumətinə minnətdarlığını bildirir.
Xatırladaq ki, 30 iyun – 10 iyul 2019-cu il tarixində Bakıda UNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası keçirilib. Azərbaycan 2015-ci ildən Ümumdünya İrs Komitəsinin üzvüdür və 2019-cu ildə Komitəyə sədrliyi həyata keçirir. 43-cü sessiyanın iclaslarına Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri sədrlik edib.
Sessiyada 180-dən çox ölkədən 2500-dən çox nümayəndə, o cümlədən nazirlər, yüksək səviyyəli rəsmilər, eləcə də beynəlxalq təşkilatların rəhbər və məsul şəxsləri iştirak edib.

Генеральный директор ЮНЕСКО и директор Центра Всемирного наследия направили благодарственные письма правительству Азербайджана
Генеральный директор ЮНЕСКО госпожа Одре Азуле направила правительству Азербайджанской Республики благодарственное письмо в связи с проведением 43-й сессии Комитета Всемирного наследия.
В письме Генеральный директор отметила высокий уровень проведения этого престижного мероприятия ЮНЕСКО в нашей стране и поблагодарила за подготовку к 43-й сессии Комитета Всемирного наследия, организацию сессии и эффективное управление совещаниями.
Госпожа Азуле также подчеркнула, что ей особо запомнился Гобустанский заповедник, который она посетила во время своего визита в Баку: «Лично я рада открыть для себя богатое культурное наследие Азербайджана, представленное в Гобустане, и наблюдать за усилиями по сохранению и популяризации этого объекта, предпринимаемых правительством Республики Азербайджан и Министерством культуры».
В своем письме Генеральный директор также приглашает министра культуры Азербайджанской Республики принять участие в Форуме министров культуры, организуемом в преддверии 40-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится 19 ноября 2019 года.
В завершение письма говорится следующее: «Я покидала Баку на фоне динамично развивающихся отношений между ЮНЕСКО и Азербайджаном, чему я не могу не радоваться. Я еще раз убедилась в том, что всегда могу рассчитывать на вашу поддержку».
*       *       *
Директор Центра Всемирного наследия ЮНЕСКО госпожа Мехтильд Росслер также направила правительству Азербайджана письмо с благодарностью в связи с проведением 43-й сессии Комитета Всемирного наследия. В письме она выразила признательность нашей стране за высокий уровень организации этого важного мероприятия. Отмечается, что многие вопросы повестки дня бакинской сессии были своевременно и успешно решены. От имени своих коллег в Центре всемирного наследия госпожа Росслер выразила особую благодарность правительству
Азербайджана за высокий уровень организации совещаний, в том числе команде, которая непосредственно участвовала в процессе подготовки ежедневной программы и оказывала всестороннюю поддержку секретариату ЮНЕСКО: «Особо хотим выразить признательность за потрясающую атмосферу, проявленный профессионализм, отзывчивость персонала, высокий уровень обслуживания и теплое отношение людей, которые участвовали в координации встреч».
Кроме того, директор Центра Всемирного наследия в своем письме пригласила министра культуры Азербайджана принять участие в 22-й Генеральной ассамблее государств-сторон Конвенции об охране всемирного наследия, которая состоится 27-28 ноября в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже. Отмечается, что на заседании будет заслушан доклад председателя 43-й сессии Комитета Всемирного наследия о деятельности комитета. В завершение своего письма Мехтильд Росслер еще раз поблагодарила правительство Азербайджанской Республики за его постоянное сотрудничество и оказываемую им поддержку в реализации Конвенции об охране всемирного наследия. 43-я сессия Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО состоялась в Баку с 30 июня по 10 июля 2019 года. Азербайджан является членом Комитета Всемирного наследия с 2015 года, а в 2019 году выступает в качестве председателя Комитета. Совещания, проводимые в рамках 43-й сессии, проходили под председательством министра культуры Азербайджанской Республики. В работе сессии приняли участие свыше 2500 делегатов из более чем 180 стран, включая министров, высокопоставленных чиновников, а также руководителей и представителей международных организаций.