Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası (2024-2026-cı illər) təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının müvafiq Qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası (2024-2026-cı illər) təsdiq edilib.
Müasir dövrdə rəqəmsal texnologiyaların ölkəmizin sosial-iqtisadi sisteminin bütün sahələrinə və insanların gündəlik fəaliyyətinə sürətlə nüfuz edərək, ictimai-iqtisadi münasibətlərin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilməsi, mədəniyyətin də rəqəmsallaşmasını səciyyələndirir.
Bu xüsusda, Mədəniyyət Nazirliyinin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, bütün ölkə ərazisini əhatə edən tənzimləmə subyektləri və geniş klaster şəbəkəsi (teatr, kitabxana, muzey, qoruq, yaradıcı sənayelər, audiovizual, ifa sənətləri, maddi və qeyri-maddi mədəni irs, mədəniyyət təhsil müəssisələri və s.) böyük həcmli məlumat istehsalı ilə müşayiət olunur və bu sahədə idarəetmənin data əsaslı rəqəmsal idarəetmə modelinin tətbiqi ilə həyata keçirilməsini şərtləndirir.
Rəqəmsal idarəetmə sahəsində fəaliyyətin təşkilinin və əlaqələndirmənin həyata keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Mədəniyyət Nazirliyinin müvafiq əmri ilə Mədəniyyət Nazirliyində rəqəmsal idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üzrə İşçi qrupu yaradılmışdır.
İşçi qrupu tərəfindən mədəniyyət sektorunda təhlillər aparılmış, mədəniyyətin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində yerli və beynəlxalq təcrübə öyrənilmiş, mövcud vəziyyətin və beynəlxalq təcrübənin təhlili ilə məqsədlər, prioritet istiqamətlər, sahə üzrə əsas klasterlər və hər bir klaster üzrə müvafiq modullar müəyyənləşdirilmişdir. Klasterlər və modulların alqoritmik kəsişdirilməsi ilə “e-Culture” matrisi” formalaşdırılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 mart tarixli 1294 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, Mədəniyyət Nazirliyində rəqəmsal idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üzrə İşçi qrupu tərəfindən “Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” rəqəmsal inkişaf strategiyası” (2024 - 2026-cı illər) hazırlanmış və təsdiq edilmişdir.
“e-Culture” strategiyasının Tədbirlər Planında qarşıdakı 3 ildə mədəniyyət sahəsinin rəqəmsallaşdırılması, data əsaslı rəqəmsal idarəetmə modelinin və vahid inzibatlaşma siyasətinin tətbiqi, informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının təkmilləşdirilməsi, xidmətlərin yenidən layihələndirilməsi və elektronlaşdırılması, inteqrasiya imkanlarının genişləndirilməsi üzrə 10 prioritet istiqamətdə 100-dən çox tədbirin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Соответствующим решением коллегии Министерства культуры Азербайджанской Республики утверждена Стратегия Цифрового Развития «Электронная культуры» (“e-Culture”) (2024-2026 годы) Министерства культуры Азербайджанской Республики.
В настоящее время стремительное проникновение цифровых технологий во все сферы социально-экономической системы нашей страны и повседневную деятельность людей, превращение их в неотъемлемую составную часть социально-экономических отношений также характеризует цифровизацию культуры.
В связи с этим, многоплановая деятельность Министерства культуры, субъектов регулирования, охватывающих всю территорию страны и широкую кластерную сеть (театры, библиотеки, музеи, заповедники, творческие индустрии, аудиовизуальные, исполнительские виды искусства, объекты материального и нематериального культурного наследия, культурно-просветительские учреждения и др.) сопровождается производством больших объемов информации и требует реализации управления в этой сфере путем применения цифровой модели управления на основе данных.
Учитывая особую важность организации и координации деятельности в сфере цифрового управления, соответствующим приказом Министерства культуры в Министерстве культуры создана Рабочая группа по совершенствованию цифрового управления.
Рабочая группа провела анализ сферы культуры, изучила местный и международный опыт в направлении цифровизации культуры, путем анализа текущей ситуации и международного опыта определила цели, приоритетные направления, основные кластеры в сфере и соответствующие модули для каждого кластера. Путем алгоритмического скрещивания кластеров и модулей была сформирована «Матрица электронной культуры (e-Culture)».
В соответствии с «Положением о разработке, реализации, мониторинге и оценке государственных программ», утвержденным Указом Президента Азербайджанской Республики № 1294 от 6 марта 2021 года, Рабочая группа по совершенствованию цифрового управления в Министерстве культуры разработала и утвердила «Стратегию цифрового развития электронной культуры (e-Culture) Министерства культуры Азербайджанской Республики» (2024-2026 годы).
В течение предстоящих 3 лет План Мероприятий стратегии «Электронная культура» (“e-Culture”) предусматривает более 100 мероприятий по 10 приоритетным направлениям таким как цифровизация культурной сферы, применение модели цифрового управления на основе данных и единой административной политики, совершенствование информационных систем и ресурсов, редизайн и электронизация услуг, расширение интеграционных возможностей.