Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası (2024-2026-cı illər) təsdiq edilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının müvafiq Qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası (2024-2026-cı illər) təsdiq edilib.
Müasir dövrdə rəqəmsal texnologiyaların ölkəmizin sosial-iqtisadi sisteminin bütün sahələrinə və insanların gündəlik fəaliyyətinə sürətlə nüfuz edərək, ictimai-iqtisadi münasibətlərin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilməsi, mədəniyyətin də rəqəmsallaşmasını səciyyələndirir.
Bu xüsusda, Mədəniyyət Nazirliyinin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, bütün ölkə ərazisini əhatə edən tənzimləmə subyektləri və geniş klaster şəbəkəsi (teatr, kitabxana, muzey, qoruq, yaradıcı sənayelər, audiovizual, ifa sənətləri, maddi və qeyri-maddi mədəni irs, mədəniyyət təhsil müəssisələri və s.) böyük həcmli məlumat istehsalı ilə müşayiət olunur və bu sahədə idarəetmənin data əsaslı rəqəmsal idarəetmə modelinin tətbiqi ilə həyata keçirilməsini şərtləndirir.
Rəqəmsal idarəetmə sahəsində fəaliyyətin təşkilinin və əlaqələndirmənin həyata keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Mədəniyyət Nazirliyinin müvafiq əmri ilə Mədəniyyət Nazirliyində rəqəmsal idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üzrə İşçi qrupu yaradılmışdır.
İşçi qrupu tərəfindən mədəniyyət sektorunda təhlillər aparılmış, mədəniyyətin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində yerli və beynəlxalq təcrübə öyrənilmiş, mövcud vəziyyətin və beynəlxalq təcrübənin təhlili ilə məqsədlər, prioritet istiqamətlər, sahə üzrə əsas klasterlər və hər bir klaster üzrə müvafiq modullar müəyyənləşdirilmişdir. Klasterlər və modulların alqoritmik kəsişdirilməsi ilə “e-Culture” matrisi” formalaşdırılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 mart tarixli 1294 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, Mədəniyyət Nazirliyində rəqəmsal idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üzrə İşçi qrupu tərəfindən “Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin “e-Culture” rəqəmsal inkişaf strategiyası” (2024 - 2026-cı illər) hazırlanmış və təsdiq edilmişdir.
“e-Culture” strategiyasının Tədbirlər Planında qarşıdakı 3 ildə mədəniyyət sahəsinin rəqəmsallaşdırılması, data əsaslı rəqəmsal idarəetmə modelinin və vahid inzibatlaşma siyasətinin tətbiqi, informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının təkmilləşdirilməsi, xidmətlərin yenidən layihələndirilməsi və elektronlaşdırılması, inteqrasiya imkanlarının genişləndirilməsi üzrə 10 prioritet istiqamətdə 100-dən çox tədbirin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

The "e-Culture" Digital Development Strategy (2024-2026) of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan was approved by the relevant decision of the Collegium of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The rapid penetration of digital technologies into all spheres of our country's socio-economic system and the daily activities of individuals, and their transformation into an integral part of socio-economic relations, is a determining factor in the digitalization of culture.
In this regard, the diverse activities of the Ministry of Culture, regulatory bodies overseeing the entire territory of the country, and a wide network of clusters (theatres, libraries, museums, reserves, creative industries, audiovisual and performing arts, tangible and intangible cultural heritage, cultural educational institutions, etc.) result in the generation of significant volumes of information, requiring the implementation of management through the application of a data-based digital management model.
Considering the significance of organizing and coordinating efforts in the field of digital management, a working group for enhancing digital management was established in the Ministry of Culture by the relevant order of the Ministry of Culture.
The working group conducted an analysis of the cultural sector and studied domestic and international experience in the field of digitization of culture. Through the analysis of the current situation and international experience, the group delineated goals, priority areas, primary clusters organized by areas, and modules relevant to each cluster. The "e-culture" matrix was formed with the algorithmic intersection of clusters and modules,
In line with the "Procedure for drafting, execution, monitoring, and evaluation of state programs" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1294 of March 6, 2021, the working group for enhancing digital management in the Ministry of Culture developed and approved the "e-Culture" Digital Development Strategy (2024-2026) of the Ministry of Culture.
The action plan of the "e-Culture" strategy outlines the implementation of over 100 measures over the next 3 years across 10 priority areas encompassing the digitalization of the cultural sphere, the adoption of a data-driven digital management model and a unified administration policy, the improvement of information systems and resources, the redesign and digitalization of services, and the expansion of integration opportunities.