Forumda "Azərbaycanda daşınar mədəni irs. Muzey işi və müasir çağırışlar" mövzusunda müzakirə aparılıb
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Mədəni İrs Forumunun dekabrın 18-də reallaşan üçüncü – sonuncu paneli "Azərbaycanda daşınar mədəni irs. Muzey işi və müasir çağırışlar" mövzusuna həsr olunub. Panelin moderatoru Heydər Əliyev Mərkəzinin Layihələrin idarə edilməsi departamentinin direktoru Nərgiz Abdullayeva mövzu barədə məlumat verərək çıxışçıları səhnəyə dəvət edib.
Sonra Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış qeyri-maddi mədəni irsimizə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib. Videoçarxda Ulu öndər Heydər Əliyevin muzey işi sahəsinə göstərdiyi diqqət və qayğı, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Zəfər muzeylərinin yaradılmasını əks etdirən videomaterillar nümayiş olunub. Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova "Dünya muzeylərində qorunub saxlanılan Azərbaycan mədəniyyət nümunələrinin müəyyən edilməsi, öyrənilməsi və atribusiyası , onların Azərbaycana məxsusluğunun sübuta yetirilməsi" mövzusunda çıxış edib. Qeyd edib ki, Rusiya Dövlət Şərq Xalqları Muzeyi, Luvr Muzeyi, İstanbul Türk və İslam Əsərləri Muzeyində Azərbaycana məxsus sənət nümunələri qorunur. Onların atribusiyası aparılıb, həmin nümunələrin sərgiləri təşkil edilib, kataloqları hazırlanıb.
Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin əməkdaşı Vasif Qurbanov "Mədəni sərvətlərin idxalı və ixracı, tranzit qaydaları" mövzusunda çıxışında Gömrük Tarixi Muzeyinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Sərgi, beynəlxalq mədəniyyət tədbirlərinin keçirilməsi ilə əlaqədar mədəni sərvətlərin müvəqqəti ixracı zamanı qanunvericiliklə nəzərdə tutulan hüquqi aktların və mexanizmlərin işlənmə prosesini diqqətə çatdırıb. Sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Mədəniyyət Nazirliyinin Muzey, qalereya və sərgilər şöbəsinin sektor müdiri Altun Mikayıllı mədəni sərvətlərin ölkədən çıxarılma və qaytarılma qaydaları haqqında söz açıb. Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpa Mərkəzinin direktoru Zərifə Məlikova rəhbərlik etdiyi mərkəzin fəaliyyətindən, tarix yadigarlarına ikinci həyatın verilməsi prosesindən danışıb. Heydər Əliyev Mərkəzinin nümayəndəsi Zafiq Xəlilovun mərkəzin muzey və sərgi fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verib. Qeyd edib ki, mərkəzdə 11 ildə 450-dən çox sərgi və tədbir keçirilib. Mərkəz tərəfindən təşkil edilən yeni tendensiyalara uyğun sərgilər maraqla qarşılanıb və dünyanın müxtəlif mədəniyyətlərini əks etdirən nümunələr təqdim edilib.
Milli İncəsənət Muzeyi Elmi bərpa şöbəsinin müdiri Natiq Səfərov "Maddi texniki bazanın gücləndirilməsi. Müasir muzeylər. Muzeylər sosial təhsil vasitəsi kimi" mövzusunda çıxışında elmi bərpa işinin təşkili və bu sahədə maarifləndirmə işinin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. İşğal və Zəfər muzeylərinin təşkili üzrə kreativ direktor, ekspert Fabrisio Konti "İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə muzeylərin bərpası. İşğal və Zəfər muzeyləri" mövzusunda çıxış edib. O, 2020-ci ilin 44 günlük müharibəsindən sonra mədəni sərvətlərin dağıdılması dəhşətini ilk dəfə gördüyünü bildirib. Deyib ki, hazırda Laçın, Kəlbəcər və Zəngilanda İşğal və Zəfər muzeylərinin yaradılması istiqamətində işlər aparılır. Muzeylərdə işğaldan əvvəl və Zəfərdən sonra ekspozisiyaları yaradılacaq.
Çıxışlardan sonra mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb. Mədəni İrs Forumu dekabrın 19-da panel müzakirələrlə işini davam etdirəcək.

Третья - последняя панель Форума Культурного Наследия, организованного Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, состоялась 18 декабря на тему «Движимое культурное наследие в Азербайджане. Музейное дело и современные вызовы». Модератор панели Наргиз Абдуллаева, директор департамента управления проектами Центра Гейдара Алиева, рассказала о теме и пригласила выступающих на сцену.
Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный нашему нематериальному культурному наследию, подготовленный Министерством культуры. В видеоролике были продемонстрированы внимание и забота Великого лидера Гейдара Алиева в области музейного дела, видеоматериалы, отражающие создание Музеев Победы по распоряжению Президента Ильхама Алиева. Директор Национального Музея Искусств, председатель Азербайджанского Национального Комитета Международного Совета Музеев (ICOM) Ширин Меликова выступила на тему «Выявление , изучение и атрибуция образцов азербайджанской культуры, хранящихся в музеях мира, доказательство их принадлежности Азербайджану». Она отметила, что в Российском Государственном Музее Народов Востока, Лувре, Стамбульском музее Тюркских и Исламских Произведений хранятся образцы искусства, принадлежащие Азербайджану. Проведена их атрибуция, организованы выставки этих образцов, подготовлены каталоги.
Сотрудник Государственного Таможенного Комитета Азербайджана Васиф Гурбанов в своем выступлении на тему «Импорт и экспорт культурных ценностей, правила транзита» рассказал о деятельности Музея Истории Таможни. Выставка привлекла внимание к процессу разработки предусмотренных законодательством правовых актов и механизмов временного экспорта культурных ценностей в связи с проведением международных культурных мероприятий. Доктор искусствоведения, заведующий сектором отдела музеев, галерей и выставок Министерства культуры Алтун Микаиллы рассказал о правилах вывоза и возвращения культурных ценностей из страны. Директор Научно-реставрационного центра музейных ценностей и памятных вещей Зарифа Меликова рассказала о деятельности возглавляемого ею центра, о процессе придания второй жизни памятникам истории. Представитель Центра Гейдара Алиева Зафиг Халилов проинформировал о музейно-выставочной деятельности центра. Он отметил, что за 11 лет в центре было проведено более 450 выставок и мероприятий. Выставки, организованные Центром в соответствии с новыми тенденциями, были встречены с интересом, и были представлены образцы, отражающие различные культуры мира.
Заведующий отделом Научной реставрации Национального Музея Искусств Натиг Сафаров в своем выступлении на тему «Укрепление материально-технической базы. Современные музеи Музеи как средство социального воспитания» отметил важность организации научно-реставрационной работы и расширения просветительской работы в этой области. Креативный директор по организации музеев оккупации и Победы, эксперт Фабрисио Конти выступил на тему  «Восстановление музеев на освобожденных от оккупации территориях. Музеи оккупации и Победы». Он заявил, что впервые увидел ужас разрушения культурных ценностей после 44-дневной войны 2020 года. Он сказал, что в настоящее время в Лачине, Кельбаджаре и Зангилане ведутся работы по созданию музеев оккупации и Победы. В музеях будут созданы экспозиции до оккупации и после победы.
После выступлений состоялся обмен мнениями по темам, были даны ответы на вопросы. Форум Культурного Наследия продолжит свою работу с панельными дискуссиями 19 декабря.