“Təsviri sənət və müasir çağırışlar” - Mədəni İrs Forumunun ilk panel müzakirəsi
“Gülüstan” Sarayında keçirilən Mədəni İrs Forumu dekabrın 18-də açılış mərasimindən sonra işini panel sessiyalarla davam etdirib.
“Təsviri  sənət və müasir çağırışlar” adlı ilk panel “Yeni Qallery” Bakı İncəsənət Mərkəzinin rəhbəri, sənətşünas Rafael Gülməmmədovun moderatorluğu ilə gerçəkləşib.
Təsviri sənət sahəsində təhsil mövzusunda danışan Xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru professor Natiq Əliyev bu istiqamətdə görülən işlər, universitet olaraq tələbə rəssamlara yaratdıqları şərait, müştərək sərgi və müsabiqələr barədə məlumat verib. Deyib ki, uşaqlara kiçik yaşlarından, hətta uşaq bağçasından təsviri sənətlə bağlı bilgilər verilməlidir. Sonrakı mərhələlərdə bu zəncirin qırılmamasına diqqət yetirilməlidir. Rektor rəssamlıq təhsilində magistratura pilləsində müəyyən problemlərin olduğunu da diqqətə çatdırıb: “Son illər rəssamlıq sənətinə qızların daha çox gəliri və daha çox interyer-dizayn ixtisasını seçirlər. Təəssüf ki, klassik ixtisaslara maraq azalır. Buna görə də klassik ixtisaslara maraq artırmaq üçün təbliğat xarakterli işlər aparırıq”.
Xalq rəssamı, heykəltaraş Hüseyn Haqverdi çıxışında müasir şəhərsalmada rəssam işinin, demək olar ki, nəzərə çarpmadığını qeyd edib. Bildirib ki, paytaxt və bölgələrdə vaxtilə hazırlanmış mozaik əsərlər diqqətdən kənarda qalıb, bir çoxu isə baxımsızlıqdan dağılmaq təhlükəsi ilə üz-üzədir. İnteryer və eksteryerdə mozaik  panno və tablolara diqqət artırılmalıdır.
Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə ənənəvi sənətin müasir dildə ifadəsi məsələsinə toxunub. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çap olunan "İlmələrin rəqsi" kitabından danışan rəssam bu layihənin xalça sənətimizin, xalça məktəblərimizin dünyada təbliği baxımından önəmini qeyd edib. Deyib ki, İrəvan xalça məktəbi sahəsində
apardığı tədqiqatlar üzrə daha bir nəşr ərsəyə gələcək.
Rəssam Anar Hüseynzadə rəqəmsal incəsənətlə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, Qarabağ səfərlərinin rəssam kimi fəaliyyətlərində maraqlı bir iz qoyduğunu diqqətə çatdırıb. A.Hüseynzadə həmçinin rəssam əməyinin kapitala çevrilməsi üçün təhsildə marketinq üzrə ixtisasların açılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Çıxışlardan sonra qeyd olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

Форум культурного наследия, проходивший во дворце «Гюлистан», после церемонии открытия 18 декабря, продолжил работу панельными сессиями.
Первая панель «Изобразительное искусство и современные вызовы» состоялась при модераторстве руководителя Бакинского Центра Искусств «Yeni Gallery», искусствоведа Рафаэля Гюльмамедова.
Говоря об образовании в области изобразительного искусства, народный художник, ректор Азербайджанской Академии Художеств профессор Натиг Алиев проинформировал об условиях, созданных университетом для художником студентов, о совместных выставках и конкурсах. Он сказал, что детям следует давать знания об изобразительном искусстве с раннего возраста, даже в детском саду. На более поздних этапах следует позаботиться о том, чтобы эта цепочка не оборвалась. Ректор также отметил, что имеются определенные проблемы  в ступени  магистратуры художественного образования: «В последние годы девушки все больше и больше девушек выбирают прибыльные и все больше  специальность «Дизайн интерьера». К сожалению, интерес к классическим специальностям падает. Поэтому мы проводим пропагандистскую работу, чтобы повысить интерес к классическим специальностям».
Народный художник, скульптор Гусейн Хагверди в своем выступлении отметил, что в современном градостроительстве работы художника практически не заметны. Он сказал, что мозаичные произведения, когда-то созданные в столице и регионах, остались незамеченными, а многие из них находятся под угрозой разрушения из-за пренебрежения. В интерьере и экстерьере внимание к мозаичным панно и картинам должно быть усилено.
Народный художник Эльдар Микаилзаде затронул вопрос выражения традиционного искусства современным языком. Говоря о книге «Танец петель», изданной Фондом Гейдара Алиева, художник отметил важность этого проекта с точки зрения продвижения нашего коврового искусства, наших ковровых школ в мире. Он сказал, что появится еще одно издание по его исследованиям в области Ереванской ковровой школы.
Художник Анар Гусейнзаде поделился своими мыслями о цифровом искусстве. Он отметил, что карабахские поездки оставили интересный след в его деятельности как художника. A.Гусейнзаде также отметил необходимость открытия в образовании специальностей по маркетингу для превращения труда художника в капитал.