Paytaxtdakı teatr və musiqi kollektivlərinin bölgələrə qastrolu başlanır
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində və Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyi münasibətilə paytaxtda fəaliyyət göstərən bir sıra teatrların və musiqi kollektivlərinin bölgələrə yeni qastrol səfərləri başlanır.
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan, 22 və 24 aprel tarixlərini əhatə edən qastrol aksiyasının məqsədi regionlarda mədəni həyatın fəallaşdırılması, əhalinin, xüsusilə də gənclərin asudə vaxtının daha mənalı keçirilməsi, yerli yaradıcı kollektivlərlə sıx ünsiyyət və faydalı təcrübə mübadiləsinə şərait yaratmaqdır.
Layihə çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Mahnı Teatrının Estrada ansamblı aprelin 22-də Şamaxı Mədəniyyət Mərkəzində (saat 15:00) musiqisevərlərin qarşısına çıxacaq. Həmin gün Arslan Növrəslinin caz qrupu etno-caz konserti ilə Heydər Əliyev adına Xaçmaz Mədəniyyət Mərkəzində (saat 16:00) çıxış edəcək.
Bölgələrə qastrol səfərləri may ayında da davam edəcək.
Xatırladaq ki, Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə paytaxtda fəaliyyət göstərən bir sıra teatrlar bundan əvvəl 20-27 mart tarixlərində bölgələrdə qastrol səfərində olmuş, ümumilikdə səkkiz tamaşa nümayiş etdirilmişdi.

In honor of the 150th anniversary of Azerbaijan's national theater and as part of the "Year of Heydar Aliyev," several theaters and music groups based in the capital are launching new tours to different regions.
The purpose of the tour organized by the Ministry of Culture on April 22 and 24 is to revitalize cultural life in the regions, provide meaningful leisure time for the population, especially the youth, facilitate close communication with local creative groups, and exchange beneficial experiences.
As part of the project, the Variety Ensemble of the Azerbaijan State Song Theater will perform for music lovers on April 22 at the Shamakhi Culture Center (at 15:00). On the same day, Arslan Novrasli's jazz group will perform an ethno-jazz concert at the Khachmaz Culture Center named after Heydar Aliyev (at 16:00).
Tours to regional areas will continue in May. It is worth noting that several theaters based in the capital traveled to regions from March 20 to 27 under the auspices of the Ministry of Culture.