Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər muzeyinin məzmunu ilə əlaqədar müzakirələrin aparılması məqsədilə onlayn görüş keçirilib
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər muzeyinin məzmununun hazırlanması ilə bağlı onlayn görüş keçirildi.
Görüşdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva Bakı şəhərində Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər muzeyinin yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 3 dekabr 2020-ci il tarixli 2316 nömrəli Sərəncamının icrası ilə bağlı Nazirlik tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verdi.
Eyni zamanda görüşdə qeyd olundu ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın tapşırığına əsasən Zəfər muzeyinin məzmununun hazırlanması və bununla bağlı İşçi qrupunun yaradılması Mədəniyyət Nazirliyinə həvalə edilmişdir.
Qısa müddət ərzində tərtib edilmiş Vətən müharibəsi memorial kompleksi və Zəfər muzeyinin konsepsiyası barədə görüş iştirakçıları arasında ilkin müzakirələr və fikir mübadiləsi aparıldı. Həmçinin, Vətən müharibəsi memorial kompleksinin və Zəfər muzeyinin qurulması məqsədilə məzmun materiallarının toplanması üzrə Tədbirlər Planının ilkin layihəsi də görüşdə müzakirə edildi.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda Nazirliyin nəzdində yaradılacaq daxili İşçi qrupunun görüşlərinin daha geniş tərkibdə keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Состоялась онлайн-встреча по подготовке содержания Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы
Министерство культуры организовало онлайн-встречу по подготовке содержания Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы.
Выступившая на встрече заместитель министра культуры Севда Мамедалиева проинформировала о проделанной министерством работе по реализации Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 3 декабря 2020 года о создании в городе Баку Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы.
Вместе с тем на встрече было отмечено, что по поручению Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханым Алиевой Министерству культуры поручено подготовить содержание Музея Победы и создать в связи с этим рабочую группу.
Участники встречи провели предварительные обсуждения и обмен мнениями о подготовленной в короткие сроки концепции Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы. Кроме того, на встрече также был рассмотрен предварительный проект Плана мероприятий по сбору экспонатов для Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы.
Отметим, что встречи рабочей группы, которая будет создана при министерстве, предусматривается провести в ближайшее время в более широком формате.