Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Bülbülə qəsəbəsindəki Uşaq İncəsənət Məktəbinin yeni binasının açılışında iştirak edib
Sentyabrın 22-də Bakının Suraxanı rayonunun Bülbülə qəsəbəsindəki Gülarə Əliyeva adına 3 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbinin yeni binası istifadəyə verilib.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva tədbirdə iştirak edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya məlumat verildi ki, məktəb 1935-ci ildə musiqi cəmiyyətinin nəzdində yaradılıb, 1940-cı ildən 5 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbi kimi, 1988-ci ildən isə 3 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbi kimi fəaliyyət göstərməyə başlayıb.
Bildirildi ki, məktəbin ikimərtəbəli binası qəzalı vəziyyətdə olduğundan Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yeni bina inşa edilib. Yeni bina 3 mərtəbədən, 25 sinif otağından, rəqs, rəsm otaqlarından, akt zalından, kitabxana, müəllimlər otağı və yeməkxanadan ibarətdir. Məktəbdə hazırda 17 ixtisas üzrə 493 şagird təhsil alır. Bu ixtisaslar üzrə 110 müəllim fəaliyyət göstərir. Uşaq İncəsənət Məktəbində rəqs və rəsm dərsləri qrup şəklində, digər ixtisaslar fərdi tədris olunur.
İndiyədək məktəbin 35-dən çox şagirdi beynəlxalq müsabiqələr üzrə laureat adına layiq görülüb, 70-ə yaxın şagird isə respublika müsabiqələrində yüksək yerlər tutub. Gülarə Əliyeva adına 3 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbinin bir sıra tanınmış məzunları da var.
Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycanda təhsil və mədəniyyətin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılır, elm və mədəniyyət xadimlərinə xüsusi diqqət göstərilir. Heydər Əliyev Fondu bu işə önəmli töhfələr verir. Ölkəmizə tanınmış incəsənət xadimləri bəxş etmiş Gülarə Əliyeva adına 3 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbi üçün ən müasir standartlara cavab verən yeni binanın inşası da Fondun bu sahəyə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
01.02.2024 11:48
Mədəniyyət naziri xaricdə mədəniyyət sahəsi üzrə təhsil almış və təhsilini davam etdirən şəxslərlə görüşüb

Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняла участие в открытии нового здания Детской школы искусств в поселке Бюльбюля
22 сентября состоялось открытие нового здания Детской школы искусств номер 3 имени Гюляры Алиевой в поселке Бюльбюля Сураханского района Баку.
В мероприятии приняла участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева была проинформирована о том, что школа была создана в 1935 году при музыкальном обществе, с 1940 года действовала как Детская музыкальная школа номер 5, а с 1988 года – как Детская школа искусств номер 3.
Ввиду того, что двухэтажное здание школы находилось в аварийном состоянии, Фонд Гейдара Алиева построил новое здание. В трехэтажном здании имеются 25 классных комнат, танцевальный зал, кабинет рисования, актовый зал, библиотека, учительская и столовая. В настоящее время в школе обучаются 493 ученика по 17 специальностям. Их обучением занимаются 110 преподавателей. Уроки танцев и рисования в Детской школе искусств проходят в группах, занятия по другим специальностям – индивидуально.
На сегодняшний день более 35 учеников школы были удостоены звания лауреатов на международных конкурсах, а около 70 учеников заняли высокие места на республиканских конкурсах. Выпускниками Детской школы искусств номер 3 имени Гюляры Алиевой является ряд известных лиц.
Отметим, что сегодня в Азербайджане предпринимаются важные шаги по развитию образования и культуры, ученые и деятели культуры окружены особой заботой. Фонд Гейдара Алиева вносит значительный вклад в это дело. Строительство отвечающего самым современным стандартам нового здания для Детской школы искусств номер 3 имени Гюляры Алиевой, подарившей нашей стране известных деятелей искусств, является ярким примером внимания и заботы Фонда об этой сфере.