Qısa Filmlər Festivalına filmlərin qəbulu başlayıb
Noyabrın 13-dən 17-dək Bakıda keçiriləcək XI Bakı Beynəlxalq Qısa Filmlər Festivalına (BBQFF) filmlərin qəbulu başlayıb.
“CINEMA” Gənc Kinematoqrafçılar Mərkəzinin təsis etdiyi festivala Mədəniyyət, Gənclər və İdman nazirlikləri dəstək verir.
Festivalın dəstəkçiləri sırasında Prodüserlər Gildiyası, Nizami Kino Mərkəzi, “02 MEDİA”, ÖZ FİLM şirkəti də yer alır.
Festival bu il də “35 yaş, 35 dəqiqə” prinsipinə sadiq qalır. Yaşı 35-ə qədər olan rejissorlar 35 dəqiqədən çox olmayan qısa filmlərini festivala sentyabrın 1-dək təqdim edə bilərlər.
Festivalda beynəlxalq, yerli, “CİNEMOBİL” müsabiqə bölmələri mövcuddur.
Beynəlxalq müsabiqəyə əcnəbi və yerli rejissorlar bədii, sənədli, animasiya filmləri ilə qatıla bilərlər.
Festivalın yerli rejissorlara ünvanlanmış proqramları zənginliyi ilə seçilir. Yerli müsabiqədə bədii, sənədli, animasiya ilə yanaşı sosial çarxlar da mübarizəyə qoşulur.
Mobil telefonla çəkilmiş filmlərin yarışdığı “CİNEMOBİL” müsabiqəsi də yerli müəlliflər üçün nəzərdə tutulub. Ötən illərdən fərqli olaraq bu il iştirakçılar maksimum 5 dəqiqəlik ekran əsərlərini müsabiqəyə təqdim edə bilərlər.
Hər bir müəllif öz filmini festivalın saytı (www.filmfestival.az) və www.filmfreeway.com platforması üzərindən göndərə bilər.
Filmlər Seçim Komissiyası tərəfindən baxılaraq, müsabiqə proqramına daxil edilir.
Festivalın rəsmi proqramı oktyabrın 20-də açıqlanacaq.
Festivalın əsas mükafatı olan “Qızıl Nar” uğrunda yarışacaq filmləri yerli və xarici mütəxəssislərdən ibarət münsiflər heyəti qiymətləndirəcək.
Yerli rejissorlara hər zaman dəstək olmağa çalışan kinoforumda bu il bir ilk yaşanacaq. BBQFF Yerli müsabiqənin “Ən yaxşı qısa bədii film”, “Ən yaxşı qısa sənədli film” nominasiyalarının qaliblərinə növbəti layihəsi üçün texniki və post-prodakşn dəstəyini öz üzərinə götürür. “Ən yaxşı qısa animasiya filmi”nin mükafatçısının yeni filminin yalnız post-prodakşn işlərini festival həyata keçirəcək.
2004-cü ildə təsis edilən Kann, Venesiya, Berlin film festivallarında, “Oskar”da mükafat və uğur qazanmış filmləri ölkəmizə gətirən Bakı Beynəlxalq Qısa Filmlər Festivalı hazırda Azərbaycanın uzunömürlü və ən böyük kino festivalıdır.
Hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən göndərilən 1500-dən çox film arasından ən maraqlıları seçilərək festivalın proqramına daxil edilir.
Bundan başqa, fərqli yanaşma tərzi, hadisələri maraqlı üslublarda göstərməyə çalışan yerli rejissorların yeni filmlərini də tamaşaçılar beş gün ərzində məhz bu festivalda izləmə şansına malikdirlər.
Bakı BQFF ölkəmizdə kinematoqrafın təməllərindən hesab olunan qısa filmlərə marağın artırılmasını, gənc kinematoqrafçıların həvəsləndirilməsi və onlara dəstəyi özündə əks etdirir.

Submission of films for the 11th Baku International Short Film Festival (BISFF), which will be held in Baku on November 13-17 this year, has begun.
Established by the Center for Young Cinematographers ”CINEMA”, the festival is supported by the Ministry of Culture and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.
Nizami Cinema Center, The Guild of Producers, “02 MEDIA” and OZ FILM company are among the supporters of the festival.
This year, the festival remains committed to the principle of "35 years, 35 minutes." Directors under the age of 35 must submit the film that should not exceed 35 minutes to the festival by September 1.
There are international, local and Cinemobil competition sections at the festival.
Foreign and local directors can participate in the international competition with fiction, documentary and animated films.
The festival's programs for local directors are rich. Along with fiction, documentary and animation, social videos also join the local competition.
The Cinemobil competition, in which mobile phone films compete, is also intended for local authors. Unlike previous years, this year participants can submit a film to the competition which do not exceed 5 minutes.
Each author can submit his film on the festival website (www.filmfestival.az) and on the platform www.filmfreeway.com.
The films are reviewed by the Selection Committee and included in the competition program.
The official program of the festival will be announced on October 20.
Films competing for the key prize of the festival, the Golden Pomegranate, will be judged by a jury of local and foreign experts.
Always trying to support local directors, the festival will have newness this year. The festival will provide technical and post-production support for the next film project to the winners of the local competition for "Best Short Film" and "Best Documentary Short Film". The winner of the "Best Animated Short Film" nomination will be supported only by post-production works of the next film project.
Founded in 2004, the Baku International Short Film Festival is the longest-running festival in Azerbaijan, bringing to the country films that have won awards and success at Cannes, Venice, Berlin Film Festivals and Oscar award.
Each year, the most interesting of more than 1,500 films sent from around the world are selected and included in the program of the festival.
In addition, for five days at this festival the audience will have a chance to watch new films of local directors, who try to show the events in a different way and in interesting styles.
The Baku ISFF reflects the growing interest in short films, which are considered to be the foundations of cinema in Azerbaijan, also encourage and support young cinematographers.