Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi 9 May – Qələbə Gününə həsr olunmuş I Onlayn Festival-Müsabiqənin gedişatını müzakirə edib
Xəbər verdiyimiz kimi, ötən ay Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi faşizm üzərində qələbənin 75 illiyi münasibətilə 9 May - Qələbə Gününə həsr olunmuş  “Qələbəyə doğru!” I Onlayn Festival-Müsabiqənin keçirilməsini elan edib. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd sosial izolyasiya şəraitində musiqi təhsilinin inkişafdan qalmaması, istedadlı uşaq və gənclərin böyük səhnəyə çıxarılması, onların dəstəklənməsi və yaradıcılıq potensiallarının yüksəldilməsdir.
Bununla əlaqədar Baş İdarə Festivalın təşkilat komitəsinin üzvləri ilə videokonfrans keçirib. Videokonfrans zamanı münsiflər heyətinin üzvlərinə Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən musiqi və incəsənət məktəblərindən Festivalın şərtlərinə uyğun olaraq 237 ədəd videoçarx daxil olduğu bildirilib.
Həmin videoçarxlar Baş İdarənin baku-art.az rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilib. Həmçinin I Onlayn Festival-Müsabiqənin reqlamenti ilə bağlı texniki məsələlər müzakirələr olunub.
Xatırladaq ki, bir turdan ibarət I Festival–Müsabiqə “fortepiano”, “xalq çalğı”, “simli”, “nəfəs alətləri”, “xanəndə”, “vokal”, “estrada oxuma” və “rəsm” ixtisasları üzrə nominasiyalarda Bakıda fəaliyyət göstərən uşaq musiqi və incəsənət məktəbləri şagirdləri arasında 3 yaş qrupu üzrə (I qrup – 8-11 yaş, II qrup – 12-14 yaş, III qrup – 15-17 yaş) keçirilir.
İştirakçılar ifa müddəti 5 dəqiqəyə qədər olan bir əsərlə I Onlayn Festival-Müsabiqəyə qatılıblar. Müsabiqə zamanı konsertmeyster çətinliyi nəzərə alınıb. Çıxışlar peşəkar münsiflər heyəti tərəfindən 10 ballı sistem ilə qiymətləndiriləcək. Yerlər və mükafatlar münsiflər heyətinin qərarı ilə müəyyən edilir. Münsiflər heyətinin qərarına əsasən hər nominasiya üzrə  I, II, III yerlərə layiq görülmüş iştirakçılar Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin təsis etdiyi müvafiq diplomlarla təltif olunacaq:
I yer   – 1 nəfər (hər qrup və hər nominasiya üzrə)    I dərəcəli diplom;
II yer  – 2 nəfər (hər qrup və hər nominasiya üzrə)   II dərəcəli diplom;
III yer – 3 nəfər (hər qrup və hər nominasiya üzrə)  III dəirəcəli diplom.
I Onlayn Festival-müsabiqədə “Tamaşaçı rəğbətini qazanan iştirakçı”nın seçilməsi də nəzərdə tutulub. Xüsusi fərqlənən iştirakçılar Fəxri Fərmanlarla təltif ediləcəklər. Tamaşaçılar I Festival-Müsabiqəyə təqdim olunan əsərləri Baş İdarənin baku-art.az rəsmi internet səhifəsində,  http://az.baku-art.az/az/musabiqe keçidi vasitəsilə izləyib bəyəndikləri iştirakçıya səs verə bilərlər. Səsvermə Böyük Vətən Müharibəsinin başa çatdığı gün mayın 8-dən 9-a keçən gecə bitəcək.

Главное управление культуры города Баку обсудило вопросы проведения I Онлайн Фестиваля-конкурса, посвященного к Дню Победы - 9 Мая
Как уже было сообщено, Главное управление культуры города Баку в апреле объявило о проведение I Онлайн Фестиваля - Конкурса, посвященного к 9 Мая – к 75-летию Победы над фашизмом под названием «К победе!». Основной целью проведения конкурса является поддержка и повышение творческого потенциала талантливых детей и молодежи, содействие развитию их музыкального образования в период социальной изоляции, раскрытие путей для их выхода на большую сцену.
В связи с этим 4-го мая было проведено видеоконференция с участием членов оргкомитета фестиваля. Во время видеоконференции члены жюри были проинформированы, что по требованиям Фестиваля из детских музыкальных школ и школ искусств поступило 237 видеоролика, объем которых около 5-ти минут.
Эти видеоролики размещены на официальном сайте Главного управления baku-art.az. Также было обсуждены технические вопросы, связанные с регламентом Фестиваля-конкурса.
Хотим напомнить, что I Онлайн Фестиваль-Конкурс имеет один тур и проводится по номинациям «фортепиано», «народные инструменты», «струнные инструменты», «духовые инструменты», «гитара», «ханенде», «вокальное искусство», «эстрадное пение» и «изобразительное искусство» среди учащихся детских музыкальных школ и школ искусств по 3-м возрастным группам (I группа – 8-11 лет, II группа – 12-14 лет, III группа – 15-17 лет).
Участники принимают участие на Фестивале-конкурсе одним произведением с продолжительностью не более 5 минут. Во время конкурса были учтены сложности в связи с отсутствием концертмейстера. Выступления будут оцениваться со стороны профессионального жюри по 10-ти бальной системе. Места и призы будут определены по решению жюри. По решению жюри участникам, занявшим I, II, III места по каждой номинации будут присуждены соответствующие дипломы Главного управления культуры города Баку:
I место – 1 человек (с каждой группы и с каждой номинации) диплом I степени;
II место – 2 человека (с каждой группы и с каждой номинации) диплом II степени;
III место – 3 человека (с каждой группы и с каждой номинации) диплом III степени.
На I Онлайн Фестивале-конкурсе предусмотрено выбор «участника, удостоенного зрительской симпатии». Намечается присуждение почетных грамот особо отличившимся участникам. Зрители смогут оценить и проголосовать за понравившегося участника I Онлайн Фестиваля-конкурса на официальной странице Главного Управления baku-art.az, пройдя через линк http://az.baku-art.az/az/musabiqe. Голосование завершится в ночь с 8-го на 9-ое мая в День завершения Великой Отечественной Войны.
Презентационным роликом I Онлайн Фестиваля-Конкурса можете ознакомиться пройдя через нижеследующий линк: