Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə UNESKO-unun baş qərargahında Azərbaycan xalçalarının sərgisi açılacaq
Yanvarın 29-da Parisdə UNESKO-nun baş qərargahında “Yeni kəşflər: Azərbaycan xalçaçılığında yeni motivlər” adlı sərgi açılacaq.
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Fransadakı Səfirliyi və UNESKO-dakı daimi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşacaq.
Xatırladaq ki, bu sərgi ilk dəfə 2019-cu ildə Fransanın Kann şəhərində Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində təqdim olunub.
Azərbaycan xalçaçılığında yeni “Şəki xalçaları” qrupunun yaradılması məqsədi daşıyan layihə çərçivəsində xalçaçı-rəssam, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin eskizləri əsasında iki il ərzində müxtəlif xalçalar toxunub. Həmin xalçalarda Şəki Xan Sarayı və Şəkixanovlar evinin ornamentlərindən, Şəkiyə aid motivlərdən istifadə edilib.

В штаб-квартире ЮНЕСКО откроется выставка азербайджанских ковров, организованная Фондом Гейдара Алиева
29 января в Париже в штаб-квартире ЮНЕСКО откроется выставка под названием «Новые открытия: новые мотивы в азербайджанском ковроткачестве».
Выставка будет организована Фондом Гейдара Алиева, посольством Азербайджанской Республики во Франции и постоянным представительством нашей страны в ЮНЕСКО.
Напомним, что эта выставка впервые была представлена в 2019 году в рамках Дней культуры Азербайджана во французском городе Канны.
В рамках проекта, осуществляемого с целью создания в азербайджанском ковроткачестве новой группы «Шекинские ковры», на основе эскизов художника-ковродела, народного художника Эльдара Микаилзаде в течение двух лет были сотканы различные ковры. В этих коврах были использованы орнаменты Шекинского ханского дворца и дома Шекихановых, а также шекинские мотивы.