Əlibaba Məmmədovun 90 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2020-ci ilin fevral ayında Azərbaycan muğam sənətinin görkəmli nümayəndəsi, Xalq artisti Əlibaba Balaəhməd oğlu Məmmədovun anadan olmasının 90 illiyi tamam olur.
Dərin tarixi köklərə malik Azərbaycan xanəndəlik məktəbinin layiqli davamçısı kimi Əlibaba Məmmədov milli musiqi xəzinəsini daha da zənginləşdirmiş böyük sənətkardır. Klassik muğam irsinin saflığının qorunub saxlanmasını yaradıcılığının başlıca qayəsinə çevirən ustad xanəndənin repertuarındakı muğamlar ifaçılıq sənətinin kamil nümunələri səviyyəsinə yüksəlmiş və musiqi mədəniyyətimizin qızıl fonduna daxil olmuşdur. Özünəməxsus ifa üslubu, məlahətli səsi və yüksək səhnə mədəniyyəti Əlibaba Məmmədova xalqın sevgisini qazandırmışdır. Sənətkarın mahir ifaçısı olduğu rəngarəng muğam və təsniflərlə yanaşı, müəllifi olduğu mahnılar dinləyicilərin qəlbində silinməz izlər qoymuşdur. Muğamın tədrisi sahəsində uzun illər uğurla çalışan tanınmış pedaqoq Əlibaba Məmmədovun yaradıcılıq yolu gənc xanəndələr nəsli üçün bir sənət məktəbidir. Muğamla bağlı gerçəkləşdirilən müxtəlif layihələrdə daimi və səmərəli iştirakı onun muğam ifaçılığı ənənələrinin yaşadılması istiqamətində fəaliyyətinin mühüm mərhələsi hesab edilə bilər.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafı və təbliğində xüsusi xidmətlər göstərmiş Əlibaba Məmmədovun anadan olmasının 90-cı ildönümünün layiqincə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Xalq artisti Əlibaba Məmmədovun 90 illiyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 90-летия Алибабы Мамедова
В феврале 2020 года исполняется 90 лет со дня рождения видного представителя азербайджанского мугамного искусства, народного артиста Алибабы Балаахмед оглу Мамедова.
Как достойный продолжатель обладающей глубокими историческими корнями азербайджанской школы ханенде, Алибаба Мамедов является большим мастером, еще более обогатившим сокровищницу национальной музыки. Мугамы в репертуаре старейшего ханенде, превратившего сохранение чистоты классического мугамного наследия в главную цель своего творчества, возвысились до уровня совершенных образцов исполнительного искусства и вошли в золотой фонд нашей музыкальной культуры. Оригинальная манера исполнения, мелодичный голос и высокая сценическая культура снискали Алибабе Мамедову всенародную любовь. Наряду с разнообразными мугамами и теснифами, искусным исполнителем которых является мастер, неизгладимый след в сердцах слушателей оставили и его собственные песни. Творческий путь известного педагога Алибабы Мамедова, успешно работающего на протяжении многих лет в области преподавания мугама, является школой искусства для молодого поколения ханенде. Постоянное и эффективное участие в реализуемых различных проектах, связанных с мугамом, может считаться важным этапом его деятельности в области сохранения исполнительских традиций мугама.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения достойного проведения 90-летия со дня рождения Алибабы Мамедова, которому принадлежат особые заслуги в развитии и пропаганде азербайджанской музыкальной культуры, постановляю:
1. Министерству культуры Азербайджанской Республики совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, связанных с 90-летием народного артиста Алибабы Мамедова.
2. Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.