Nazir Əbülfəs Qarayev “Ümumdünya mədəni və təbii irsinin qorunması haqqında” Konvensiyanın Baş Assambleyasının 22-ci sessiyasında iştirak edib
Parisdə səfərdə olan nazir Əbülfəs Qarayev 27 noyabr tarixində UNESKO-nun “Ümumdünya mədəni və təbii irsin qorunması haqqında” Konvensiyasının Baş Assambleyasının 22-ci sessiyasında iştirak etmişdir.
Ümumdünya İrs Komitəsinin sədri kimi nazir Əbülfəs Qarayev 2018-2019-cu illər ərzində görülən işlər və Komitənin 43-cü sessiyasında qəbul edilən qərarlarla bağlı hesabatla çıxış etmişdir.
Nazir qeyd etmişdir ki, Komitənin Bakıda keçirilmiş 43-cü sessiyasında ümumilikdə 2000-dən artıq şəxs iştirak etmiş, müxtəlif ölkə və təşkilatlar tərəfindən 53 paralel tədbir təşkil olunmuş və 29 yeni məkan Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmişdir. Sessiyadan əvvəl təşkil olunan Ümumdünya İrsi üzrə Gənc Peşəkarlar və  Ümumdünya İrsi üzrə Abidə Menecerləri Forumları barədə məlumat verən nazir forumların bir sıra mühüm nəticələrini qeyd etmişdir.
Əbülfəs Qarayev Komitənin 30 iyun tarixində keçirilmiş açılış mərasiminə toxunaraq tədbirin UNESKO-nun baş direktoru xanım Odre Azuleyin, Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidenti, UNESKO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın və digər yüksək səviyyəli rəsmilərin çıxışları ilə yadda qaldığını qeyd etmişdir. O, sessiyanın yekununda Mədəni və təbii irsin qorunması üzrə Bakı Bəyannaməsinin qəbul edildiyini və sessiyanın gündəliyində ilk dəfə olaraq Afrika və dayanıqlı inkişafa aid bəndin daxil edildiyini bildirmişdir.
Nazir, həmçinin Komitəyə və Ad Hoc işçi qrupuna sədrlik dövründə həyata keçirilən fəaliyyət və əldə olunan uğurlardan söz açmışdır.
İclasda Ermənistan nümayəndə heyəti hər zamankı kimi təxribata əl atmışdır. Nümayəndə heyəti bildirmişdir ki, Ermənistan nümayəndə heyəti üçün təhlükəsizlik şərtləri təmin edilmədiyindən Komitənin Bakıda keçirilmiş sessiyasında iştirak mümkün olmamışdır. Azərbaycan nümayəndə heyəti ermənilərin ənənəvi təxribatına qarşı cavab olaraq bildirmişdir ki, Komitənin 43-cü sessiyasının ölkəmizdə keçirilməsi UNESKO ilə Azərbaycan Hökuməti arasında imzalanmış müqavilə və öhdəliklər toplusu ilə tənzimlənmişdir və bu çərçivədə Azərbaycan UNESKO-nun bütün üzv ölkələri və tərəfdaş təşkilatları üçün eyni şərtləri və şəraiti təmin etmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, Ermənistan tərəfi ənənəvi olaraq ölkəmizdə keçirilən bütün tədbirlərlə bağlı pozucu mövqedən çıxış edir. Azərbaycan nümayəndə heyəti, həmçinin UNESKO rəhbərliyi və iştirakçıları tərəfindən tədbirin keçirilməsi səviyyəsinə qiymətini verildiyini və bunun Ermənistan tərəfinin iddialarına cavab olduğunu bildirmişdir.
Tədbir çərçivəsində nazir Əbülfəs Qarayev həmçinin UNESKO-nun sabiq baş direktoru Koicuru Matsuura ilə görüş keçirmişdir. Sabiq baş direktor UNESKO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevaya salamlarının çatdırılmasını xahiş etmişdir.

Министр культуры Абульфас Гараев принял участие в 22-й сессии Генеральной Ассамблеи государств-участников Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия
27 ноября министр Абульфас Гараев принял участие в 22-й сессии Генеральной Ассамблеи государств-участников Конвенции ЮНЕСКО об охране всемирного культурного и природного наследия.
В качестве председателя Комитета всемирного наследия министр Абульфас Гараев выступил с отчетом по работе, проделанной в 2018-2019 годах, и решениям, принятым на 43-й сессии Комитета.
Министр сказал, что на 43-й сессии Комитета, состоявшемся в Баку, приняли участие более 2000 человек, различными странами и структурами было организована 53 параллельных мероприятия и 29 новых объектов были включены в Список всемирного наследия. Рассказывая о проведенном до сессии Форуме молодых профессионалов Всемирного наследия и Форуме менеджеров памятников Всемирного наследия, министр отметил ряд важных результатов форумов.
Затронув церемонию открытия Комитета, состоявшегося 30 июня, Абульфас Гараев подчеркнул, что данное мероприятие запомнилось выступлениями Генерального директора ЮНЕСКО Одре Азулей, первого вице-президента Азербайджанской Республики, посла доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиевой и других высокопоставленных должностных лиц.
Министр также рассказал о деятельности и успехах, реализованных в период его председательства в Комитете и специальной рабочей группе комитета (Ad Hoc).
На заседании армянская делегация, вновь прибегла к провокации. Делегация заявила, что у них не было возможности присутствовать на сессии Комитета, состоявшейся в Баку, из-за того, что не была обеспечена безопасность делегации Армении. Азербайджанская делегация в ответ на традиционную провокацию армян заявила, что проведение 43-й сессии Комитета в нашей стране регулировалось рядом договоров и обязательств, подписанных между ЮНЕСКО и правительством Азербайджана, и в этом контексте Азербайджан предоставил одинаковые условия для всех государств-членов и организаций-партнеров ЮНЕСКО. Было отмечено, что армянская сторона занимает деструктивную позицию по отношению ко всем мероприятиям, проводимым в нашей стране. Азербайджанская делегация также заявила, что руководство и участники ЮНЕСКО высоко оценили уровень проведения мероприятия и что это является ответом на претензии армянской стороны.
В рамках мероприятия министр А. Гараев также встретился с бывшим генеральным директором ЮНЕСКО Коиширо Мацуурой. Бывший генеральный директор попросил передать привет послу доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиевой.