Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Parisə səfəri çərçivəsində Kuba və Bəhreyn Mədəniyyət nazirləri ilə görüş keçirib
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev UNESKO-ya üzv ölkələrin Mədəniyyət nazirlərinin Forumunda iştirak məqsədilə Parisə səfəri çərçivəsində Kuba və Bəhreynin Mədəniyyət nazirləri ilə görüşmüşdür.
Kubanın Mədəniyyət naziri Alpidio Alonso Grau ilə keçirilən görüşdə nazir Əbülfəs Qarayev iki ölkə arasında mövcud olan Hökumətlərarası Komissiyanın sədri kimi Mədəniyyət Nazirliyinin Azərbaycan ilə Kuba arasında yalnız mədəniyyət sahəsində deyil, digər sahələrdə də əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etmişdir. Nazir, Komissiyanın sədri qismində Kubaya iki dəfə səfər etdiyini  və səfərlər zamanı Kuba rəhbərliyi ilə iki ölkə arasında  əməkdaşlığın inkişafı barədə fikir mübadiləsi aparıldığını bildirmişdir. Eyni zamanda nazir Kubada Azərbaycan mədəniyyət günlərinin keçirildiyini qeyd etmiş və bildirmişdir ki, hələ Sovet dövründə Azərbaycan ilə Kuba arasında təhsil, idman, mədəniyyət, tibb sahələrində əlaqələr yüksək səviyyədə inkişaf etmişdir.
Kubanın Mədəniyyət naziri görüş üçün öz təşəkkürünü bildirərək qeyd etmişdir ki, bu yaxınlarda Kubanın prezidenti Bakıda keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Görüşü iştirak məqsədilə səfərdə olmuşdur və Bakıdan çox gözəl təəssüratlarla qayıtmış, səfərdən sonra Azərbaycan ilə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün öz tapşırıqlarını vermişdir. Kuba Mədəniyyət naziri bu məqsədilə iki ölkə arasında hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi üçün mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsi və fəaliyyət proqramının hazırlanmasının faydalı olacağını da qeyd etmişdir.
Nazir Əbülfəs Qarayev bu sahədə böyük təcrübənin olduğunu və müvafiq sənədlərin ilkin layihələrinin qısa müddət ərzində Kuba tərəfindən göndəriləcəyini bildirmişdir.
Sonda nazir Şəki və onun tarixi mərkəzinin UNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsində və Ümumdünya İrs Komitəsinin Bakıda keçirilmiş 43-cü sessiyasında göstərilən dəstəyə görə Kuba tərəfinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Daha sonra Bəhreynin Mədəniyyət naziri Şeixa Mai bint Mohamed Əl-Xəlifə ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğu bildirilmiş və əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunmuşdur.
Nazir Əbülfəs Qarayev qeyd etmişdir ki, Azərbaycanın 2018-2019-cu illər üzrə Ümumdünya İrs Komitəsinə sədrlik edəcəyi Komitənin Bəhreyndə keçirilmiş 42-ci sessiyası zamanı qərara alınmışdır. Nazir, həmçinin Bəhreyn tərəfinin Bakıda keçirilən sessiya zamanı Şəki və onun tarixi mərkəzinin UNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsində dəstək göstərdiyini qeyd edərək qarşı tərəfə təşəkkürünü bildirmişdir.
Görüş zamanı iki ölkə arasında qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirilməsi məsələsi də müzakirə edilmişdir.
Nazir Əbülfəs Qarayev Bəhreynin Muhərrəq şəhərinin UNESKO-nun Yaradıcı şəhərlər Proqramına daxil edilməsi münasibətilə həmkarını təbrik etmiş və Bakı şəhərinin də bu proqrama daxil edildiyini və bunun iki şəhər arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün platforma olacağını qeyd etmişdir.

Министр культуры Абульфас Гараев в рамках визита в Париж встретился с министрами Кубы и Бахрейна
Министр культуры Абульфас Гараев встретился с министрами культуры Кубы и Бахрейна в рамках визита в Париж для участия в Форуме министров культуры ЮНЕСКО.
На встрече с министром культуры Кубы Альпидио Алонсо Грау министр Абульфас Гараев отметил, что Министерство культуры заинтересовано в развитии связей между Азербайджаном и Кубой не только в культурной сфере, но и в других областях. Министр сказал, что он дважды посещал Кубу в качестве председателя комиссии, и что в ходе визитов состоялся обмен мнениями о развитии сотрудничества между двумя странами. Министр также довел до сведения, что были проведены Дни азербайджанской культуры на Кубе, и подчеркнул, что еще в советский период отношения между Азербайджаном и Кубой в области образования, спорта, культуры и медицины развивались на высоком уровне.
Министр культуры Кубы поблагодарил за встречу и отметил, что президент Кубы недавно принял участия в XVIII Саммите глав государств и правительств стран-членов Движения неприсоединения, состоявшемся в Баку, и, находясь под впечатлениями от увиденного, дал поручения о дальнейшем развитии отношений с Азербайджаном. Министр культуры Кубы также подчеркнул, что было бы полезно разработать соглашение о сотрудничестве в области культуры и программу деятельности с целью укрепления правовой базы между двумя странами.
Министр Абульфас Гараев сказал, что имеется большой опыт в этой области и что предварительные проекты документов будут отправлены кубинской стороной в кратчайшие сроки.
В заключение министр поблагодарил Кубу за оказанную поддержку при включении исторического центра города Шеки вместе с Ханским дворцом в Список всемирного наследия ЮНЕСКО и в проведении 43-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО в Баку.
Затем состоялась встреча с министром культуры Бахрейна шейхи Маи бинт Мохаммедом Аль Халифа. В ходе встречи стороны отметили высокий уровень культурного сотрудничества между двумя странами и были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества.
Министр Абульфас Гараев отметил, что на 42-й сессии комитета в Бахрейне было принято решение о том, что на 43-й сессии Комитета всемирного наследия будет председательствовать Азербайджан. Министр также поблагодарил Бахрейн за оказанную поддержку при включении исторического центра города Шеки вместе с Ханским дворцом в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы проведения взаимных дней культуры.
Министр Абульфас Гараев поздравил коллегу с включением города Мухаррак (Бахрейн) в Сеть творческих городов ЮНЕСКО, подчеркнув, что Баку также включен в эту Сеть и что это станет платформой для развития сотрудничества между двумя городами.