Paytaxtımızda incəsənət əsərlərinin növbəti auksionu keçirildi
Noyabrın 7-də Mədəniyyət Nazirliyi, “Auction Baku” MMC və Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə “Hilton Baku” hotelində incəsənət əsərlərinin növbəti auksionu keçirildi.
Bu il ikinci dəfə gerçəkləşən auksion respublikada mədəniyyət və incəsənət sahəsində biznes münasibətlərini inkişaf etdirmək, alıcı və satıcılar arasında əlaqə qurmaq, art biznes sahəsində rəqabət qabiliyyətini gücləndirmək məqsədilə təşkil olunur.
Hərraca Akif Əsgərovun “Atlar”, Mahmud Rüstəmovun “Qadın müxtəlif əhvalda” silsiləsindən “Kompozisiya”, Fərəh Əliyevanın “Santa 1919-cu il”, “Kraliça”, Pərviz Hüseynov və İrina Qundorinanın “Kraliça Viktoriya”, Vüqar Muradovun “Gülüş”, “Payızda-yaz”, Namiq Məmmədovun “Mələklərin səhər yeməyi”, “Bolluq”, Vüqar Əlinin “Karvan” və İlham Mirzəyevin “Antik büst – qızılı fonda” əsərləri çıxarılmışdı.
Mərasimdə çıxış edən Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev auksionun əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdi: “Azərbaycanda yeni yaradıcılıq sənayesi formalaşmağa başlayır. Bu, əl işlərindən tutmuş rəqslərə qədər incəsənətin bütün sahələrini əhatə edir. İncəsənət əsərlərinin auksionu artıq ikinci dəfə keçirilir. Düşünürəm ki, bu, çox yaxşı ənənədir. Auksion vasitəsilə vətəndaşlarımızda yeni vərdişlər formalaşdırmaq niyyətindəyik. Ümidvaram ki, bu ənənə gələcəkdə də davam etdiriləcək”.
Əbülfəs Qarayev onu da bildirdi ki, hər bir azərbaycanlının evinin divarından yerli rəssamların əsərləri asılmalıdır.
Daha sonra hərracın ilk çəkici vuruldu və satışa çıxarılan əsərlər elan edildi. Budəfəki auksionda ümumilikdə 2 lot satıldı.
Heykəltəraş, Xalq rəssamı Akif Əsgərovun tuncdan hazırlanmış “Atlar” əsəri 20 050 manata alıcısını tapdı. Budəfəki auksionun ən bahalı əl işi olan “Atlar” əsərini iş adamı İsgəndər Xəlilov satın aldı.
Rəssam, heykəltəraş Mahmud Rüstəmovun ilkin qiyməti 5600 manat olan, qranit, bürünc və qızıldan hazırlanmış “Qadın müxtəlif əhvallarda” əsərini isə 5610 manata başqa bir şəxs əldə etdi.
Qeyd edək ki, hərraca çıxarılan əsərlərin ilk qiymətləri 2500-20 000 manat arasında təyin olunmuşdu.

В Баку состоялся очередной аукцион произведений искусств
7 ноября состоялся очередной аукцион произведений искусств. Организаторы — Министерство культуры Азербайджана, ООО «Auction Baku» и Государственная картинная галерея.
В этом году аукцион проводится во второй раз с целью развития деловых связей в области культуры и искусства, установления контактов между покупателями и продавцами и повышения конкурентоспособности в области арт-бизнеса.
На торги были выставлены произведения Акифа Аскерова «Atlar» (Лошади), Махмуда Рустамова «Kompozisiya» (Композиция) из серии «Qadın müxtəlif əhvalda» (Женщина в разном настроении), Фарах Алиевой «Santa 1919-cu il» (Санта 1919 год), «Kraliça» (Королева) Парвиза Гусейнова и «Kraliça Viktoriya» (Королева Виктория) Ирины Гундориной, Вугара Мурадова «Gülüş» (Смех), «Payızda-Yaz» (Осенью-весна), Намига Мамедова «Mələklərin səhər yeməyi» (Завтрак ангелов), «Bolluq» (Изобилие), Вугара Али «Karvan» (Караван) и Ильхама Мирзоева «Antik Büst-Qızılı Fonda» (Античный бюст на золотом фоне).
Выступая на церемонии, министр культуры Абульфас Гараев высоко оценил важность аукциона. Он отметил, что в Азербайджане начинает формироваться новая творческая индустрия, которая охватывает все сферы искусства, от рукоделия до танцев.
Абульфас Гараев также подчеркнул, что произведения местных художников должны быть вывешены на стенах каждого азербайджанского дома.
Затем был проведен аукцион, и были объявлены работы. В этом году на аукционе было продано 2 лота.
Самым дорогим лотом стало произведение «Atlar» (Лошади) скульптора, народного художника Акифа Аскерова, которую приобрел бизнесмен Искандер Халилов за 20 050 манатов.
Работа художника, скульптора Махмуда Рустамова «Qadın müxtəlif əhvalda» (Женщина в разном настроении), выполненная из гранита, бронзы и золота, была продана за 5610 манатов.