Mədəniyyət naziri tanınmış rusiyalı rəssamla görüşüb
Noyabrın 7-də Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev məşhur rusiyalı fırça ustası, Adıgey və Kabardin-Balkar Respublikasının Xalq rəssamı, Rusiya Dövlət mükafatı laureatı Mixail Şemyakinlə görüşüb.
Nazir görüşdə qonağa Azərbaycan dövlətinin mədəniyyət siyasəti, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, ölkəmizdə mədəniyyətin, incəsənətin inkişafına dövlət tərəfindən böyük qayğı göstərilir. Azərbaycan mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliği də diqqətdə saxlanılır.
Mixail Şemyakin də öz növbəsində səmimi qəbula görə öz minnətdarlığını ifadə edib. Vurğulayıb ki, bu səfər onun ölkəmizə ilk gəlişidir. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın mədəni həyatı onda olduqca xoş təəssüratlar yaradıb.
Əslən Kabardin-Kalkardan olduğunu deyən rəssam Azərbaycanla onu xoş münasibətlərin bağladığını bildirib. Vurğulayıb ki, onun bacısı Azərbaycanın indiki Göygöl (Xanlar) rayonunda dünyaya gəlib.
Mixail Şemyakin onu da diqqətə çatdırıb ki, səfər çərçivəsində müxtəlif görüşlərdə iştirak edəcək, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında ustad dərsi keçəcək.
Görüş zamanı rəssamın ölkəmizdə sərgisinin təşkil edilməsi və onunla əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Mixayıl Şemyakin 1943-cü ildə Moskvada anadan olub. Tanınmış rəssamın əsərləri Rusiya ilə yanaşı, ABŞ, Fransa, Braziliya, İsrail və digər ölkələrin muzeylərində saxlanılır.

Министр культуры встретился с известным российским художником
7 ноября министр культуры Абульфас Гараев встретился с известным российским художником, народным художником Адыгеи и Кабардино-Балкарской Республики, лауреатом Государственной премии Российской Федерации Михаилом Шемякиным.
В ходе встречи министр рассказал гостю о культурной политике Азербайджана, проводимых в этом направлении мероприятиях. Он отметил, что в нашей стране государство проявляет большую заботу о развитии культуры и искусства.
В свою очередь, М.Шемякин выразил признательность за теплый прием. Он подчеркнул, что это его первый приезд в нашу страну, несмотря на это, азербайджанская культура произвела на него очень приятное впечатление.
М.Шемякин отметил, что он родом из Кабардино-Балкарии, его сестра родилась в нынешнем Гейгельском (Ханларском) районе Азербайджана.
М.Шемякин отметил, что в рамках визита примет участие в ряде встреч, проведет мастер-класс в Азербайджанской государственной академии художеств.
В ходе встречи были обсуждены вопросы организации выставки художника в нашей стране и перспективы сотрудничества с ним.
Отметим, что М.Шемякин родился в 1943 году в Москве. Произведения известного художника хранятся в музеях России, США, Франции, Бразилии, Израиля и других стран.