Hər il dünyada 13 noyabr Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü kimi qeyd edilir. Bu münasibətlə 8 noyabrın tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin fiziki imkanları məhdud şəxslərə uyğunlaşdırılmış ikinci mərtəbəsinin açılış mərasimi keçiriləcək.
Qeyd edək ki, artıq görmə qabiliyyəti məhdud olan insanlar üçün muzeyin eksponatları barədə mətnlər ikinci mərtəbədə də Brayl əlifbası ilə təqdim olunur. Həmçinin burada xovlu və xovsuz texnologiyanın birlikdə tətbiqi ilə üzərində həndəsi və nəbati elementlər, zoomorf və antropomorf təsvirlər olan kiçik ölçülü xalça nümunələri nümayiş etdirilir. Bununla da muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin toxucuları tərəfindən hazırlanan hər bir xalça növünün toxunuş müxtəlifliyini görmə qabiliyyəti məhdud insanlar taktil (toxunma) üsulla duya bilirlər.
Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir fiziki məhdudiyyətli insanların ictimai-mədəni mühitdə bərabərliyinin təmin olunması, onlara psixoloji və mənəvi dəstək məqsədi daşıyır.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində əlil arabalarının ekspozisiyada maneəsiz hərəkəti üçün lazımi şərait var. 2019-cu ilin əvvəlindən isə muzeyin birinci mərtəbəsində təqdim edilən eksponatlarla taktil üsulla, həmçinin Azərbaycan və ingilis dillərində xüsusi audioyazı və Brayl şrifti ilə hazırlanan yazılı materiallar vasitəsilə tanış olmaq mümkündür. Eyni zamanda, həmin dövrdən etibarən muzeyin Ənənəvi texnologiya və Uşaq şöbələrinin əməkdaşları xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün ustad dərsləri keçirlər.

Museum Without Borders
On this occasion, the Azerbaijan National Carpet Museum plans to present to the audience the permanent exhibition's second-floor adapted for individuals with disabilities. The opening ceremony will be on November 8 at 18:00.
Here, one can observe small replicas of Azerbaijani carpets with geometric and vegetative elements and zoomorphic and anthropomorphic images in flat-woven and pile techniques along with the captions in Azerbaijani and English Braille. Thus, individuals who are visually impaired can feel the ornaments shape via a tactile method.
This event organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum becomes a major step for providing equality in a social and cultural environment and supporting the state of well-being of the visitor with visual impairments.
It should be noted that visitors in wheelchairs can independently navigate our spaces. A tactile method display and Azerbaijani and English Braille have been adapted to the permanent exhibition's first-floor since the beginning of 2019. Furthermore, the weavers of the Museum's Traditional Technology Department and Children's Department constantly conduct free masterclasses for people with disabilities.