Hər il dünyada 13 noyabr Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü kimi qeyd edilir. Bu münasibətlə 8 noyabrın tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin fiziki imkanları məhdud şəxslərə uyğunlaşdırılmış ikinci mərtəbəsinin açılış mərasimi keçiriləcək.
Qeyd edək ki, artıq görmə qabiliyyəti məhdud olan insanlar üçün muzeyin eksponatları barədə mətnlər ikinci mərtəbədə də Brayl əlifbası ilə təqdim olunur. Həmçinin burada xovlu və xovsuz texnologiyanın birlikdə tətbiqi ilə üzərində həndəsi və nəbati elementlər, zoomorf və antropomorf təsvirlər olan kiçik ölçülü xalça nümunələri nümayiş etdirilir. Bununla da muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin toxucuları tərəfindən hazırlanan hər bir xalça növünün toxunuş müxtəlifliyini görmə qabiliyyəti məhdud insanlar taktil (toxunma) üsulla duya bilirlər.
Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir fiziki məhdudiyyətli insanların ictimai-mədəni mühitdə bərabərliyinin təmin olunması, onlara psixoloji və mənəvi dəstək məqsədi daşıyır.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində əlil arabalarının ekspozisiyada maneəsiz hərəkəti üçün lazımi şərait var. 2019-cu ilin əvvəlindən isə muzeyin birinci mərtəbəsində təqdim edilən eksponatlarla taktil üsulla, həmçinin Azərbaycan və ingilis dillərində xüsusi audioyazı və Brayl şrifti ilə hazırlanan yazılı materiallar vasitəsilə tanış olmaq mümkündür. Eyni zamanda, həmin dövrdən etibarən muzeyin Ənənəvi texnologiya və Uşaq şöbələrinin əməkdaşları xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslər üçün ustad dərsləri keçirlər.

13 ноября ежегодно отмечается во всем мире как Международный день слепых. С связи с этим событием 8 ноября, в 18:00, в Азербайджанском национальном музее ковра состоится открытие второго этажа музея, приспособленного к нуждам людей с ограниченными физическими возможностями.
Отметим, что информация об экспонатах музея на втором этаже продублирована для людей с нарушениями зрения - шрифтом Брайля. Также здесь представлены ковровые изделия малых размеров в ворсовой и безворсовой технике, с геометрическими и растительными элементами, зооморфными и антропоморфными изображениями. Таким образом, люди с нарушениями зрения смогут ощутить тактильным способом разнообразие изготовления каждого типа ковра, сотканного ткачихами отдела традиционных технологий музея.
Мероприятие, организованное Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем ковра, играет особую роль в обеспечении равенства людей с нарушениями зрения в социально-культурной среде и оказании психологической и моральной поддержки.
Отметим, что в здании Азербайджанского национального музея ковра созданы необходимые условия для передвижения инвалидных колясок в рамках экспозиции. А с начала 2019 года с экспонатами этого музея, представленными на первом этаже, можно ознакомиться тактильным способом, а также с помощью аудиозаписей на азербайджанском и русском языках и надписей, продублированных шрифтом Брайля. Кроме того, сотрудники отдела традиционных технологий и детского отдела музея проводят мастер-классы для людей, нуждающихся в особой заботе.