Bakıda istedadlı gənc rəssamın “Meraki” adlı sərgisi açılıb
Noyabrın 1-də Müasir İncəsənət Muzeyində Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə istedadlı gənc rəssam Nərmin Sadıqovanın “Meraki” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Muzeyin direktoru Xəyyam Abdinov sərgini açıq elan edərək bildirib ki, Nərmin Sadıqova rəssamlıq sənətində özünəməxsus yaradıcılıq üslubu, rolu və maraqlı kreativ ideyaları ilə seçilir. O, daim axtarışda olan rəssamdır. Gənc fırça ustası hər bir əsəri üzərində apardığı iş prosesində özündən bir parçanı, həyəcanını, hisslərini kətana köçürür, onlara zəruri çalarlar əlavə edərək canlandırır. Sərginin adı ilə bağlı ideya da məhz bununla bağlıdır: “Meraki” kəlməsini yunanlar yaradıcılıq prosesinə özlərindən bir parçanı –hissləri əlavə edərək ətrafda baş verənləri təsvir etmək mənasında işlədirlər.
Nərmin Sadıqova həyatının bu əlamətdar günündə onu dəstəkləməyə gələnlərə təşəkkürünü bildirib. O, sərginin uğur qazanacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra qonaqlar portret, peyzaj, natürmort kimi müxtəlif janrlarda 30-dan çox əsərdən ibarət olan ekspozisiya ilə tanış olublar.
Sərgi noyabrın 5-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, Nərmin Sadıqova Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının məzunudur. İstedadlı rəssam hazırda Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin magistraturasında təhsil alır. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvüdür.
Gənc rəssam Heydər Əliyev Fondunun və YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzinin təşkil etdikləri müxtəlif sərgilərin iştirakçısı olub.

В Баку открылась выставки "Мераки"
1 ноября при поддержке Министерства культуры в Музее современного искусства открылась персональная выставка талантливой художницы Нармин Садыговой под названием «Мераки».
Открывая выставку, директор музея Хайям Абдинов рассказал, что Нармин Садыгова отличается своеобразным стилем, интересными креативными идеями. Она вечно находится в поиске чего-то нового. Работая над каждым произведением, молодая художница переносит на холст частичку себя, свои переживания, чувства, добавляя соответствующие краски, будто оживляет их. Именно отсюда пришла идея названия выставки. Мераки – это слово, которое греки используют для описания того, что происходит, когда вкладываешь кусочек себя - свою душу в свою работу.
В свою очередь, Нармин Садыгова выразила признательность всем, кто в такой важный для нее день пришел поддержать ее. Она выразила уверенность в успехе выставки.
Затем гости ознакомились с экспозицией, в которую вошли свыше 30 работ, выполненных в различных жанрах: портрет, пейзаж, натюрморт и пр. Выставка продлится до 5 ноября.
Отметим, что Нармин Садыгова окончила Азербайджанскую государственную художественную академию. В настоящее время учится в магистратуре Азербайджанского университета культуры и искусства.
Художница принимала участие в различных выставках, организованных Фондом Гейдара Алиева и Центром современного искусства YARAT.